Uczniowie "uwięzieni" w hotelu na Majorce. Szefowa służby zdrowia oskarżona

Świat
Uczniowie "uwięzieni" w hotelu na Majorce. Szefowa służby zdrowia oskarżona
melia.com

Sąd w Palma de Mallorca postawił w stan oskarżenia szefową służby zdrowia Balearów Marię Antonię Font w związku z czerwcowym izolowaniem w hotelach na Majorce ponad 250 hiszpańskich uczniów szkół średnich. Zarzuca się jej, że ogłoszona przez nią kwarantanna była nielegalna.

Font została oskarżona również o działania wykraczające poza jej kompetencje w związku z wydanym przez nią nakazem przymusowej izolacji uczniów, którzy po zakończonym roku szkolnym przybyli na krótkie wczasy.

 

ZOBACZ: Wakacje 2021. Jakie obostrzenia covidowe panują w poszczególnych państwach?

 

Według środowych ustaleń dzienników "El Independiente" i "Diario de Mallorca" sąd w Palma de Mallorca przystał na rozpatrzenie zbiorowego pozwu kilku rodziców uczniów, którzy zarzucają Font, że "nakazała uwięzić" ich dzieci w hotelu Palma Bellver.

 

 

Pochodzący z różnych regionów Hiszpanii młodzi ludzie zostali pozbawieni możliwości wyjścia z placówki hotelowej po wykryciu ponad 60 przypadków Covid-19 u uczniów. Wprawdzie u zdecydowanej większości z nich przeprowadzone testy dały wynik negatywny, ale służby medyczne Balearów nie pozwoliły na opuszczenie hotelu przez młodzież.

 

 

Po licznych protestach uczniów i kilku próbach samodzielnego opuszczenia hotelu Maria Antonia Font nakazała policji pilnowanie hotelu z odbywającą 10-dniową kwarantannę młodzieżą.

 

Szefowa balearskich służb medycznych tłumaczy, że przymusowa izolacja młodzieży w hotelu Palma Bellver, a także innych 4000 uczniów na Majorce była niezbędna z powodu licznych na wyspie pod koniec czerwca zakażeń koronawirusem wśród młodzieży. Potwierdzono wówczas na wyspie ponad 1700 zachorowań u młodych hiszpańskich wczasowiczów.

 

ZOBACZ: Nowe zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii. Zaszczepieni skorzystają

 

Jak przypomina dziennik "Diario de Mallorca" część najbardziej agresywnych uczniów z Palma Bellver może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za niszczenie mienia hotelowego.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie