Niemcy: miliardy euro strat po powodziach. Co najmniej 170 osób zginęło

Polska
Niemcy: miliardy euro strat po powodziach. Co najmniej 170 osób zginęło
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Roszczenia ubezpieczeniowe po powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie sięgają miliardów euro. - Obecnie spodziewamy się zgłoszenia strat w wysokości 4-5 mld euro - ogłosił w środę dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczeniowego Joerg Asmussen.

To pierwsze wstępne szacunki i dotyczą tylko tych dwóch krajów związkowych RFN. Nie uwzględniają szkód, które powódź wywołała w Saksonii i Bawarii - informuje telewizja ARD.

 

- Szkody mogą być nawet wyższe niż te spowodowane powodzią w sierpniu 2002 roku, które wynosiły 4,65 mld euro - powiedział Asmussen.

Ponieważ na wielu dotkniętych kataklizmem terenach infrastruktura nie funkcjonuje obecnie prawidłowo, ubezpieczyciele wciąż jeszcze oceniają rozmiar szkód. Stowarzyszenie planuje opublikować uaktualnione szacunki w przyszłym tygodniu.

 

ZOBACZ: Hydrolog: Niemcy zostały ostrzeżone przed powodziami cztery dni wcześniej. "Coś poszło nie tak"

 

W Niemczech prawie wszystkie budynki mieszkalne są obecnie ubezpieczone od burzy i gradu - wyjaśnia stowarzyszenie. Jednak tylko 46 proc. właścicieli domów posiada ubezpieczenie przed innymi zagrożeniami naturalnymi, takimi jak ulewne deszcze i powodzie. Asmussen zalecił zatem rodakom przegląd i dostosowanie ochrony ubezpieczeniowej.

 

W wyniku ostatniej powodzi zginęło w Niemczech co najmniej 170 osób.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie