Powódź w Niemczech. Pusty salon Mercedesa. Auta... wypłynęły

Świat
Powódź w Niemczech. Pusty salon Mercedesa. Auta... wypłynęły
Powódź "wypłukała" auta z salonu samochodowego

Powodzie, w których zginęły dziesiątki osób z Niemiec i Belgii, przyniosły ogromne zniszczenia. Potężną siłę żywiołu pokazuje m.in. pusty salon Mercedesa, skąd woda porwała ważące setki kilogramów auta i wyrzuciła je na ulicę. Na miejscu był reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński.

W powodziach, do których doszło w ubiegłym tygodniu w wyniku burz i ulewnych deszczów na zachodzie Niemiec, zginęło ponad 160 osób. Po klęsce powodzi w Nadrenii-Palatynacie policja zakłada, że w powiecie Ahrweiler zaginęło 170 osób - informowała w poniedziałek agencja dpa.

 

Jak relacjonuje reporter Andrzej Wyrwiński, ulicą płynęła rzeka, która miała 3,5 metra głębokości.

 

Przy drodze, oprócz przedmiotów porwanych przez wodę z domów, stoją rozrzucone auta. To zdewastowane przez żywioł nowe samochody, które woda "wypłukała" z salonu Mercedesa. Straty można liczyć w milionach euro.

 

WIDEO: Zniszczone auta z salonu Mercedesa

 

Groźba rozprzestrzeniania koronawirusa

Władze terenów dotkniętych powodzią z niepokojem przyglądają się możliwym zagrożeniom dla zdrowia po niszczycielskich powodziach. Rośnie obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

- W tej chwili na bardzo małej przestrzeni spotyka się wiele osób, aby wspólnie radzić sobie z kryzysem. Musimy uważać, aby zarządzanie katastrofą nie przekształciło się w super-rozprzestrzenianie (wirusa), powiedział we wtorek David Freichel z rządowego sztabu ds. koronawirusa w Nadrenii-Palatynacie portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

 

W związku z tym ministerstwo zdrowia w porozumieniu z władzami powiatów dotkniętych klęską żywiołową przygotowuje akcję szczepień na terenach dotkniętych klęską żywiołową, poinformował Freichel. Wielu pracowników służb ratowniczych posiada już pełną ochronę szczepienną.

 

Ministerstwo Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii również ostrzega przed rosnącym ryzykiem infekcji na zalanych terenach. "Zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się Sars-CoV-2 może rozwijać się przede wszystkim poprzez zakwaterowanie ludzi w schroniskach awaryjnych", poinformowało RND ministerstwo w Duesseldorfie.

 

pgo / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie