Holandia. Tysiące szczepionek trafi do kosza. Prawo zabrania przekazać je potrzebującym

Świat
Holandia. Tysiące szczepionek trafi do kosza. Prawo zabrania przekazać je potrzebującym
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Kiedy szczepionki mRNA stały się dostępne, AstraZeneca straciła na popularności

Dziesiątki tysięcy szczepionek AstraZeneca, które wciąż znajdują się w lodówkach lekarzy rodzinnych, najprawdopodobniej trafią do kosza. Plan przekazania preparatu za granicę nie może być realizowany ze względu na obowiązujące przepisy.

Od czasu, kiedy pacjenci mogą przyjąć preparat Pfizera jako drugą dawkę, popyt na szczepienie AstraZenecą spadł praktycznie do zera, informuje dziennik "De Volkskrant".

 

ZOBACZ: COVID-19 w Australii. Mężczyzna przywiązał prześcieradła, aby uciec z hotelu. Mieszkał na 4. piętrze

 

Rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował gazetę, iż do tej pory 39 tys. szczepionek AstraZeneca zostało uznanych za "zbędne". Jednocześnie według szacunków Holenderskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych (NHG), w lodówkach lekarzy rodzinnych w całym kraju znajduje się od 100 do 200 tysięcy dawek preparatu, których data ważności wkrótce minie.

AstraZeneca w otwartych opakowaniach

Głównym problemem jest fakt, iż lekarze otrzymali otwarte opakowania z preparatem, a zgodnie z przepisami szczepionki mogą być wysyłane do innych krajów jedynie w oryginalnych opakowaniach.

 

ZOBACZ: Niemcy. Media: 100 tys. szczepionek AstraZeneki może trafić na śmietnik

 

"Prawo stanowi, że leki, które zostały już dostarczone lekarzom dla ich pacjentów, nie mogą być przedmiotem obrotu" – zaznacza także rzecznik ministerstwa zdrowia, cytowany przez "De Volkskrant".

 

Ministerstwo planowało przekazać niewykorzystane dawki, będące w gestii lekarzy domowych, do Namibii, jednak ze względu na przepisy, nie będzie to możliwe. Natomiast do tego kraju trafi prawie 745 tys. szczepionej AstraZeneca, które znajdują się w magazynie i nie zostały rozprowadzone wśród lekarzy.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie