Niemcy. Media: 100 tys. szczepionek AstraZeneki może trafić na śmietnik

Świat
Niemcy. Media: 100 tys. szczepionek AstraZeneki może trafić na śmietnik
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Prawie 100 tys. dawek szczepionki może zostać wyrzucone ze względu na upływający termin ważności

Nawet 100 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca może trafić w Berlinie na wysypisko śmieci. Ich termin ważności kończy się za tydzień-dwa – pisze poniedziałkowy dziennik "Bild".

Berlińscy politycy, zajmujący się zdrowiem, są oburzeni: prawie 100 tys. dawek szczepionki może zostać wyrzucone ze względu na upływający termin ważności. - Nie rozumiem, dlaczego nie można było zorganizować jakiejś jednej dużej akcji szczepień i wykorzystać tych preparatów. Lepsze to, niż ich wyrzucenie – skomentował dla "Bilda" Florian Kluckert z partii FDP.

 

ZOBACZ: Ataki na punkty szczepień we Francji. "Akt celowy i niedopuszczalny"

 

Catherina Pieroth-Manelli z Zielonych jest zdania, że należałoby zorganizować mobilne punkty szczepień w miejscach, gdzie już od rana przewijają się ludzie, jak np. centra handlowe.

Muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu

- Jeśli szczepionki stracą ważność, będzie to wysoce nieetyczne. Federalne ministerstwo zdrowia powinno współpracować z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) i innymi organizacjami międzynarodowymi, aby natychmiast znaleźć rozwiązanie tego problemu – podkreśla Thomas Isenberg z SPD.

 

ZOBACZ: Niemcy: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 53 proc. w ciągu tygodnia

 

Rzeczniczka Stowarzyszenia Lekarzy Doerthe Arnold wyjaśnia na łamach gazety: "Ze względu na zmienione zalecenia dotyczące szczepień, szczepionka AstraZeneca jest coraz częściej pozostawiana w lodówkach przychodni. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile jest to obecnie dawek, ponieważ gabinety składają zamówienia bezpośrednio przez apteki. (...) Stowarzyszenie Lekarzy w Berlinie nie otrzymało ze strony ustawodawcy informacji o jakimkolwiek procesie zwrotów. A jest to pilnie potrzebne, w przeciwnym razie dawki mogą się przeterminować".

 

Berlińska senator (minister) ds. zdrowia Dilek Kalayci z SPD wezwała rząd federalny do udostępnienia szczepionek innym, potrzebującym krajom.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie