Amsterdam: zniszczono wystawę zdjęć par homoseksualnych. "Homofobia w stolicy to nic nowego"

Świat
Amsterdam: zniszczono wystawę zdjęć par homoseksualnych. "Homofobia w stolicy to nic nowego"
Pixabay/LollipopPhotographyUK
zdjęcie ilustracyjne

Wandale zniszczyli wystawę zdjęć par osób homoseksualnych w Amsterdamie. Autor fotografii Ernst Coppejans nie jest tym zaskoczony. - W Amsterdamie osoby homoseksualne są regularnie opluwane, znieważane lub atakowane - powiedział.

Władze miasta zainstalowały 16 lipca w południowo-wschodniej części Amsterdamu wystawę zdjęć przedstawiającą 20 par gejów i lesbijek. Ekspozycja jest prezentowana w różnych częściach miasta od kwietnia w związku z 20-leciem legalizacji małżeństw osób tej samej płci w Holandii.

 

Zdjęcia, które prezentowane były w dzielnicy Osdorp, zamieszkiwanej w dużej mierze przez Holendrów pochodzenia marokańskiego, przetrwały zaledwie weekend. W poniedziałek rano zostały zniszczone.

 

ZOBACZ: "Słowa mają znaczenie". Ambasada USA w Polsce o komentarzach w kierunku osób LGBTQI+

 

Autor zdjęć nie jest tym zbytnio zaskoczony. - W Amsterdamie osoby homoseksualne są regularnie opluwane, znieważane lub atakowane" - twierdzi Coppejans, cytowany przez dziennik "De Volkskrant". - Homofobia w stolicy Niderlandów to nic nowego - dodaje.

"Napastnicy nie mają holenderskiego pochodzenia"

Na początku tygodnia opublikowany został raport dotyczący dyskryminacji osób LGBT w Amsterdamie, przygotowany na zlecenie Rady Miasta. Wynika z niego, że ofiary dyskryminacji twierdzą, że napastnikami są najczęściej młodzi ludzie o "nieholenderskim pochodzeniu".

 

- Ofiary cierpią z powodu agresji słownej, a czasem nawet przemocy fizycznej - zauważa dziennik "De Telegraaf", który omówił raport. Wynika z niego, że współczynnik samobójstw wśród homoseksualnych nastolatków jest wyższy niż w przypadku ich heteroseksualnych rówieśników.

 

ZOBACZ: Warszawa: furgonetki z antyaborcyjnymi i homofobicznymi treściami z zakazem jazdy po stolicy

 

- Raport pokazuje wyraźnie to, co jest przemilczane przez rządzącą miastem od dziesięcioleci lewicę: homofobia jest powszechna wśród marokańskich nastolatków - twierdzi cytowana przez gazetę radna prawicowej partii JA21 Annabel Nanninga.

 

"De Telegraaf" przypomina, że była liderka Zielonych, a obecnie burmistrz Amsterdamu Femke Halsema, uważa, że ataków na homoseksualistów nie można przypisywać tylko jednej grupie etnicznej.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie