Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 lipca
Polsat News
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 lipca

Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 4 osoby. Wczoraj odnotowano 67 nowych przypadków koronawirusa. Nikt nie umarł. Przed tygodniem ministerstwo raportowało o 96 przypadkach i 13 zgonach.

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (16), lubelskiego (11), mazowieckiego (11), dolnośląskiego (10), wielkopolskiego (9), łódzkiego (8), śląskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6), podlaskiego (6), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), lubuskiego (2), podkarpackiego (2), opolskiego (1), świętokrzyskiego (1). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.

 

Od początku pandemii  zachorowało 2 881 594 osób. Zmarło 75 219 zakażonych.

60 zajętych respiratorów 

W związku z zakażeniem koronawirusem w szpitalu przebywa 349 pacjentów. Przygotowano łącznie 6282 łóżka. Wśród wszystkich osób przebywających w szpitalu 60 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Dostępnych jest 618 respiratorów.

Kwarantanną objętych jest 88 120 osób. Od początku pandemii wyzdrowiało 2 652 944 zakażonych. 

Nadchodzi czwarta fala pandemii

Minister Niedzielski w poniedziałek na Twitterze ostrzegł przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

 

"Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13% wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1."

Ekspert ostrzega

Zdaniem prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie wkrótce w naszym kraju zaczniemy obserwować wzrost zakażeń w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta w Europie.

 

- Uważam, że czwarta fala może rozpocząć się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie tego jeszcze nie odczuwamy, ale to jest sytuacja przejściowa, lada dzień się ona zmieni. Nie może być inaczej, skoro w otaczających nas państwach sytuacja zaczyna być już powoli alarmująca, np. w Niemczech czy Czechach, gdzie notuje się 20-procentowy wzrost zakażeń w porównaniu tydzień do tygodnia - podkreśliła prof. Szuster-Ciesielska.

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie