Holandia. Ponad tysiąc osób zakażonych COVID-19 po wzięciu udziału w festiwalu "bez koronawirusa"

Świat
Holandia. Ponad tysiąc osób zakażonych COVID-19 po wzięciu udziału w festiwalu "bez koronawirusa"
Zdjęcie poglądowe/Pixabay/Activedia
Organizatorzy Verknipt Outdoor Festival w Utrechcie wymagali od wszystkich uczestników festiwalu przedstawienia kodu QR potwierdzającego, że byli, albo zaszczepieni, albo niedawno przeszli chorobę, albo mieli negatywny wynik testu na COVID-19

Ponad tysiąc osób uzyskało wynik pozytywny po wzięciu udziału w Verknipt Outdoor Festival w Utrechcie. Festiwal "bez koronawirusa" trwał dwa dni i bawiło się na nim 20 000 osób. Żeby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba było mieć negatywny wynik testu, albo być zaszczepionym.

Organizatorzy Verknipt Outdoor Festival w Utrechcie wymagali od wszystkich uczestników festiwalu przedstawienia kodu QR potwierdzającego, że byli, albo zaszczepieni, albo niedawno przeszli chorobę, albo mieli negatywny wynik testu na COVID-19.

Nie wszyscy zakazili się na festiwalu

Mimo to, na 20 tys. uczestników, co najmniej tysiąc zostało zakażonych po wzięciu udziału w tym wydarzeniu. Komisja Zdrowia Utrechtu (GGD) zgłosiła 1050 przypadków, a liczba ta nadal ma rosnąć.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Grecji: nowe restrykcje na Mykonos. Godzina policyjna i zakaz muzyki w barach

 

- Wszystkie przypadki są związane z festiwalem, ale nie mogę stwierdzić w 100 proc., że osoby zakaziły się na festiwalu - poinformował Lennart van Trigt, rzecznik GGD. Dodał, że uczestnicy mogli zarazić się podczas wycieczki na festiwal, czy na "afterparty" przed wyjazdem na imprezę.

40 godzin to za dużo

O tak drastyczny skok liczby zakażeń Van Trigt obwinił zasady, które pozwalają uczestnikom na wykonanie testów na COVID-19 na 40 godzin przed wydarzeniem. Według przedstawiciela Komisji Zdrowia Utrechtu oznacza to, że uczestnicy ​​​​nadal mają czas na złapanie wirusa i zarażenie się przed festiwalem.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Minister zdrowia Sajid Javid zakażony koronawirusem. Jest zaszczepiony

 

Van Trigt uznał, że ten czas powinien być skrócony do 24 godzin. - W ciągu 40 godzin ludzie mogą zrobić wiele rzeczy, takich jak odwiedzanie znajomych, chodzenie do barów i klubów. W ciągu 24 godzin ludzie mogą zrobić mniej i być bezpieczni.

 

Rzecznik skarżył się również na to, że władze pozwoliły mieszkańcom na uzyskanie paszportów od razu po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki, mimo, że "nabycie odporności zajmuje kilka tygodni".

Burmistrz Utrechtu krytykowana

Na burmistrz Utrechtu Sharon Dijksmę spadła fala krytyki, za udział w wydarzeniu, w wyniku którego zniesiono nakaz noszenia maseczek i zlikwidowano dystans społeczny, o czym sama napisała na swoim Twitterze.


"Obecna na festiwalu Verknipt. (...) Bardzo ekscytującym jest widzieć tak wielu ludzi blisko siebie, po tak długim czasie. Chętni dostaną się tu tylko za pomocą kodu QR, bo nawet 1,5 m już tu nie obowiązuje.."

 

Powrót obostrzeń w Holandii

Holandia odnotowała wzrost liczby przypadków w ostatnich tygodniach, po tym, jak rząd zniósł większość ograniczeń 26 czerwca. Dlatego, w zeszły piątek ponownie wprowadzono ograniczenia dotyczące barów, restauracji i klubów nocnych, aby powstrzymać narastającą falę infekcji wśród mieszkańców.

 

Holenderski parlament został odwołany z wakacji na specjalną debatę, na temat sześciokrotnego wzrostu liczby infekcji, która w środę, po raz pierwszy od pół roku wzrosła powyżej 10 tys. zakażeń na dobę.

 

Odwołane zostały wszystkie kilkudniowe festiwale i imprezy masowe w ramach nałożonych obostrzeń do 14 sierpnia. Rząd, z powodu rosnącej liczby infekcji COVID-19, ma zamiar także narzucić wytyczne dotyczące pracy z domu. 

aml / dailymail.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie