Wielka Brytania. Ostatni etap wychodzenia z lockdownu. Johnson apeluje o rozwagę i szczepienie się

Świat
Wielka Brytania. Ostatni etap wychodzenia z lockdownu. Johnson apeluje o rozwagę i szczepienie się
PAP/EPA/VICKIE FLORES
Kolejka do centrum szczepień przeciwko COVID-19 na Camden Market w Londynie

Brytyjski premier Boris Johnson zaapelował, by w związku z przejściem w poniedziałek w Anglii do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich restrykcji, nadal zachować ostrożność oraz zaszczepić się, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. W ostatnich dniach w kraju notuje się po kilkadziesiąt tysięcy zakażeń.

Sprawą budzącą największe kontrowersje jest zniesienie wymogu zasłaniania twarzy we wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego. Zastąpiony on jest zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

 

ZOBACZ: Kwarantanna dla zaszczepionych Francuzów. Wielka Brytania obawia się wariantu Beta

 

Wprawdzie wiele sieci sklepów czy przewoźników będzie zachęcać klientów do zasłaniania twarzy, ale wymagane jest to tylko w samolotach oraz w transporcie publicznym podlegającym władzom Londynu.

 

Przestały obowiązywać niemal wszelkie wymogi dotyczące zachowywania dystansu oraz restrykcje co do maksymalnej liczby uczestników spotkań. To oznacza, że mogą być organizowane imprezy masowe, takie jak festiwale muzyczne, a działalność mogą wznowić kluby nocne i wszystkie inne branże, które dotychczas pozostawały zamknięte.

Bez limitów i "baniek" w szkołach

Nie obowiązują już limity uczestników na ślubach i pogrzebach, a w kościołach dozwolone jest śpiewanie. Nie jest już wymagane, by klienci w pubach, restauracjach, siłowniach, teatrach czy innych miejscach meldowali się za pomocą aplikacji lub zostawiali swoje dane kontaktowe, choć ich właściciele mogą utrzymać taki wymóg.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Wszystkim dorosłym zaoferowano możliwość zaszczepienia się

 

Poza tym rząd zachęca organizatorów dużych imprez masowych, jak festiwale muzyczne, by stosowali certyfikaty covidowe, i nie wyklucza, że w przyszłości mogą być one obowiązkowe. Klienci w pubach mogą już podchodzić do baru i tam składać zamówienie. Nie jest już nielegalne organizowanie dużych spotkań czy imprez w domach.

 

Od 16 sierpnia zniesiony zostanie system "baniek" w szkołach, zgodnie z którym uczniowie przebywają w maksymalnie stałych grupach, a jeśli choćby u jednej osoby wykryto zakażenie, na kwarantannę wysyłana jest cała grupa.

 

Obowiązek zachowywania dystansu pozostaje tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, takich jak granice, gdzie przyjeżdżający z krajów z tzw. czerwonej listy, czyli wysokiego ryzyka epidemicznego, nie mogą mieszać się z pozostałymi.

"To jest właściwy moment"

Johnson podkreślił, że mimo rozprzestrzeniającego się wariantu Delta, lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji i wracanie do normalnego życia. - Jeśli nie zrobimy tego teraz, będziemy otwierać się w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy wirus ma przewagę w postaci zimnej pogody. Stracimy cenną zaporę ogniową, którą dostajemy wraz z wakacjami szkolnymi. Jeśli nie zrobimy tego teraz, musimy zadać sobie pytanie, kiedy w ogóle to zrobimy? To jest właściwy moment - mówił brytyjski premier w opublikowanym w niedzielę krótko przed północą nagraniu wideo.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: premier Boris Johnson w izolacji. Miał kontakt z zakażonym ministrem zdrowia

 

- Ale musimy to zrobić ostrożnie. Musimy pamiętać, że ten wirus niestety wciąż jest. Liczba zachorowań rośnie i widzimy skrajną zaraźliwość wariantu Delta. Ale mamy tę ogromną pociechę i satysfakcję, że nie ma żadnych wątpliwości, iż program szczepień, masowy program szczepień, bardzo poważnie osłabił związek między infekcją a hospitalizacją, a także między infekcją a poważną chorobą i śmiercią - przekonywał Johnson, apelując o to, by wszystkie osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, zrobiły to.

Weekendowy bilans

W niedzielę poinformowano o ponad 48 tys. wykrytych zakażeń w ciągu minionej doby i 25 zgonach z powodu COVID-19. W obu przypadkach stanowi to spadek w stosunku do danych z soboty, ale prawdopodobnie wynika on z tego, że dane dotyczące weekendów zazwyczaj są niższe.

 

Przedstawiony w sobotę bilans zakażeń - prawie 54,7 tys. - był najwyższym od początku trzeciej fali epidemii. Ale wcześniej w niedzielę rząd ogłosił też, że zrealizowany został - na dzień przed terminem - cel w postaci zaoferowania przynajmniej pierwszej dawki szczepionki wszystkim dorosłym mieszkańcom kraju.

Ostatni etap

Pomimo zniesienia restrykcji, osoby, u których test potwierdził obecność koronawirusa, nadal będą prawnie zobowiązane do izolowania się, a osoby, które zostały wskazane jako ich bliskie kontakty, do 16 sierpnia będą musiały odbywać kwarantannę.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Epidemiolog: nawet 200 tys. zakażeń koronawirusem dziennie w trzeciej fali

 

Nadal utrzymane zostaną też restrykcje przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, czyli obowiązek wykonania testu przed przyjazdem i przynajmniej jednego testu po przyjdzie, a w przypadku osób wracających z krajów z tzw. czerwonej listy i niezaszczepionych osób wracających z krajów z żółtej listy - także odbycia kwarantanny.

an/ml//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie