Portugalia. Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym przeciwko COVID-19

Świat
Portugalia. Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym przeciwko COVID-19
Pixabay/ Veex
Stołeczny restaurator, który twierdzi, że rozlał już ponad 40 litrów gratisowego piwa dla zaszczepionych

Właściciel jednego z lizbońskich pubów postanowił włączyć się do walki z pandemią koronawirusa - osobom w pełni zaszczepionym oferuje bezpłatnie piwo. Restaurator twierdzi, że rozlał już ponad 40 litrów gratisowego trunku. To nie pierwszy kraj, który zaproponował takie rozwiązanie.

Cytowany przez portugalską rozgłośnię Observador Gustavo Gallas ironicznie zaznacza, że dotychczas „nikt nie był na tyle szalony”, aby zaoferować klientom tego typu rozwiązanie.

 

ZOBACZ: Portugalia. Obowiązek paszportu covidowego w restauracjach

 

W należącym do lizbońskiego restauratora obiekcie o nazwie 21 Brewpub Gallas każdy z gości, który przedstawi zaświadczenie o pełnym przejściu szczepień przeciwko COVID-19, może otrzymać 1 litr dowolnego piwa.

Piwo "bez zobowiązań"

Gallas podkreśla, że w jego działającym w stołecznej dzielnicy Graca obiekcie piwo oferowane jest zaszczepionym klientom "bez dodatkowych zobowiązań". Po wypiciu litra trunku mogą wyjść z pubu, nie kupując żadnego innego posiłku lub napoju.

 

Stołeczny restaurator, który twierdzi, że rozlał już ponad 40 litrów gratisowego piwa dla zaszczepionych, postanowił, oferując bezpłatny trunek, włączyć się w walkę ze "zdystansowaniem się osób wobec szczepień".

 

- Sceptycyzm wśród Portugalczyków wobec szczepionek jest duży. Nie spodziewałem się tego – wyjaśnił Gallas.

 

W 10-milionowej Portugalii wykorzystano już ponad 10 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Pełny proces szczepień przeszło 40 proc. populacji tego kraju.

Joe Biden też piwem zachęca do szczepień

Prezydent Joe Biden wystąpił w środę do Amerykanów z kolejnym apelem, aby szczepili się przeciw COVID-19. Jedną z nowych zachęt ma być darmowe piwo oferowane przez jeden z największych amerykańskich browarów.

Przyrzekł to jeden z browarów uzależniając ofertę od tego, czy do 4 lipca przynajmniej jedną dawkę przyjmie 70 proc. dorosłych.

 

ZOBACZ: Piwo za szczepionkę. Joe Biden zachęca Amerykanów

 

Według amerykańskich mediów jest to możliwe. Zwracają uwagę, że Biden zdołał osiągnąć pierwszy cel, gdy do 4 maja dostało pierwszą dawkę 56 proc. społeczeństwa. W niecały miesiąc później odsetek wzrósł do 63 proc. Do 4 lipca brak zatem siedmiu proc. Wymagałoby to podania ok. 550 tys. pierwszych dawek dziennie.

Test i piwo w Danii

Jeden z kopenhaskich barów oferuje klientom test na obecność Covid-19 i piwo w oczekiwaniu na wynik, co ma pomóc w ożywieniu biznesu po miesiącach restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Klienci płacą równowartość ok. 25 USD, aby poddać się testowi w specjalnej kabinie w Warpigs Brewpub. Po około półgodzinie, jeśli otrzymają negatywny wynik, są wpuszczani do środka.

 

ZOBACZ: Dania. Bar w Kopenhadze oferuje test na koronawirusa i piwo

 

Działa to w ramach duńskiego systemu "paszportów koronawirusowych", w którym ludzie mogą korzystać z aplikacji mobilnej lub zatwierdzonego przez rząd formularza, aby wykazać, że byli szczepieni, przeszli wcześniej zakażenie lub mieli negatywny wynik testu w ciągu ostatnich 72 godzin.

aml / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie