Kwarantanna dla zaszczepionych Francuzów. Wielka Brytania obawia się wariantu Beta

Świat
Kwarantanna dla zaszczepionych Francuzów. Wielka Brytania obawia się wariantu Beta
PAP/EPA/DEDI SINUHAJI
Zmiana oznacza, że każdy, kto był we Francji w ciągu 10 dni przed przyjazdem do Anglii, będzie musiał odbyć po przyjeździe 10-dniową kwarantannę.

W pełni zaszczepione osoby wracające do Anglii z Francji nadal będą musiały odbywać 10-dniową kwarantannę, mimo iż od poniedziałku w przypadku powrotu ze wszystkich innych krajów z tzw. żółtej listy takiego obowiązku już nie będzie - ogłosił w piątek brytyjski rząd.

Jak poinformował brytyjski rząd, wchodzące w życie w poniedziałek zmiany nie będą miały zastosowania do Francji ze względu na uporczywie występujące tam przypadki wariantu Beta, który został zidentyfikowany po raz pierwszy w RPA oraz obawy, że szczepionki mogą nie być tak skuteczne wobec niego.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Polacy będą testować szczepionkę przeciwko wariantowi Beta

 

- Zawsze było dla nas jasne, że nie zawahamy się podjąć szybkich działań na naszych granicach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 i chronić zyski osiągnięte dzięki naszemu udanemu programowi szczepień. Wraz ze zniesieniem w poniedziałek ograniczeń w całym kraju, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że podróże międzynarodowe są prowadzone tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, i aby chronić nasze granice przed zagrożeniem ze strony wariantów (wirusa) - oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Kwarantanna dla każdego

Zmiana oznacza, że każdy, kto był we Francji w ciągu 10 dni przed przyjazdem do Anglii, będzie musiał odbyć po przyjeździe 10-dniową kwarantannę w domu a także wykonać dwa testy na obecność koronawirusa - niezależnie od tego, czy jest zaszczepiony, czy też nie.

 

ZOBACZ: Seszele. Wariant Beta przyczyną wzrostu infekcji

 

Odnosi się to też do wszystkich w pełni zaszczepionych osób, które przejeżdżają przez Francję z kraju z zielonej listy, bądź innego kraju z żółtej listy.

 

W mocy pozostaną jednak istniejące zwolnienia dla niektórych kategorii osób, takich jak kierowcy w ruchu towarowym i pasażerskim. Przybywający z Francji nadal będą mieli możliwość skrócenia okresu kwarantanny - jeśli nie wcześniej niż piątego dnia po przyjeździe wykonają jeszcze jeden test i uzyskają wynik negatywny.

Żółta lista

W przypadku osób przybywających z innych krajów z żółtej listy, od poniedziałku wymóg odbycia kwarantanny zostaje zniesiony dla osób dorosłych, które na terenie Wielkiej Brytanii zostały zaszczepione obydwoma dawkami oraz dla wszystkich poniżej 18. roku życia.

 

W piątek w brytyjskich mediach pojawiły się też spekulacje, że brytyjski rząd rozważa przesunięcie Francji na czerwoną listę i miałoby to nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni. Do krajów z czerwonej listy można wyjeżdżać tylko z uzasadnionych powodów, a przyjeżdżać z nich mogą tylko obywatele i mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, ale po powrocie konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny w jednym ze wskazanych przez władze hoteli, której koszt wynosi 1750 funtów.

 

Tymczasem w piątek władze Bułgarii ogłosiły zakaz przyjazdu do tego kraju z Wielkiej Brytanii. Wejdzie on w życie w poniedziałek, czyli tego samego dnia, kiedy Bułgaria trafi na brytyjską zieloną listę. Do krajów z zielonej listy można podróżować bez kwarantanny po powrocie, niezależnie czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Z bułgarskiego zakazu zwolnieni są tylko obywatele i rezydenci Bułgarii oraz najbliżsi członkowie ich rodzin.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie