Unia Europejska chce zasadzić 3 miliardy drzew

Świat
Unia Europejska chce zasadzić 3 miliardy drzew
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
EU chce ponownie zalesić Europę

Komisja Europejska przedstawiła w piątek nową strategię leśną, w tym zobowiązanie do posadzenia co najmniej trzech miliardów dodatkowych drzew w UE w ciągu następnej dekady, aby zwiększyć pochłanianie gazów cieplarnianych.

W UE lasy stanowią około 38 proc. całkowitej powierzchni ziemi. Finlandia (71 proc. całkowitej powierzchni gruntów) i Szwecja (67 proc.) to kraje o największym zalesieniu, a następnie Słowenia, Estonia i Łotwa. W Polsce wskaźnik wynosi 30 proc. i jest on na poziomie Francji i Niemiec, a najmniej zalesiona jest Holandia – ok. 10 proc.

 

Badania z 2018 roku wykazały, że Europa straciła ponad połowę swoich lasów na przestrzeni 6 tys. lat. Natomiast kraje jak Holandia, Dania czy Irlandia straciły nawet 90 proc. lasów.

 

ZOBACZ: Powodzie w Niemczech i Belgii. 1300 osób zaginionych, straty mogą sięgać miliardów euro

 

Nowa strategia uznaje znaczenie lasów w walce ze zmianami klimatycznymi – ale także ich rolę w miksie energii odnawialnej UE – których głównym źródłem jest bioenergia oparta na drewnie.

 

Jednak po raz pierwszy Komisja ostrzegła, że ​​zwiększenie pozyskiwania długowiecznych produktów drzewnych raczej nie zrekompensuje zmniejszenia związanego z tym pochłaniania dwutlenku węgla netto, wzywając państwa członkowskie do zwrócenia uwagi na "to ryzyko".

Zwiększona ochrona drzew

Na mocy zaktualizowanej dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych komisja wzmocniła również swoje "kryteria zrównoważonego rozwoju" stosowane do określenia, czy daną formę biomasy leśnej można uznać za odnawialną.

 

Lasy pierwotne i starodrzewia (oba lasy o wysokiej bioróżnorodności) byłyby chronione w pełni, przed spalaniem biomasy. Jednakże stanowią one jednak tylko około 3 proc. gruntów leśnych UE.

 

ZOBACZ: NASA odkryła na Marsie źródło metanu, który może być emitowany przez organizmy

 

Dodatkowo propozycja wzmacnia dążenie do ograniczenia wykorzystania wysokiej jakości drewna do produkcji energii. Zgodnie z tą zasadą drewno powinno być w jak największym stopniu wykorzystywane do materiałów i produktów o długiej żywotności-takich jak budynki i meble.

Wielka Brytania zalesia kraj

Podobne plany ma również Wielka Brytania, która również wycięła znaczną część swoich lasów w okresie rewolucji przemysłowej. Pierwszy projekt zalesienia zdegradowanego rejonu miało miejsce 28 lat temu, w regionie Midlands. Dzisiaj drzewa rosnące na tym 200 milowym kwadratowym pasie nazywanym Lasem Narodowym, wciąż osiągają dojrzałość i zajmują 20 proc. terenu. Gdy postanowiono przeobrazić te tereny las stanowił zaledwie 7 proc.

 

 

W Wielkiej Brytanii powstała nowa inicjatywa powstania Lasu Północnego, która miałaby rozciągać się na odcinku 200 kilometrów od Morza Północnego do Morza Irlandzkiego. Wielka Brytania planuje posadzić tam 50 milinów drzew

wys/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie