Premier Mateusz Morawiecki: po czerwcu budżet państwa ma ponad 25 mld zł nadwyżki

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: po czerwcu budżet państwa ma ponad 25 mld zł nadwyżki
Polsat News
Morawiecki stwierdził, że "z okładem" przekroczono 200 mld zł, jeśli chodzi o rządową pomoc dla firm, dotkniętych skutkami pandemii COVID-19

Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki - ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rządowa pomoc dla firm przekroczyła już 200 mld zł.

- Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu, czyli po I półroczu, mamy nadwyżkę w budżecie, przekraczającą 25 mld zł - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku (Łódzkie).

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o "Polskim Ładzie" dla rolników: tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki

 

Jednocześnie Morawiecki stwierdził, że "z okładem" przekroczono 200 mld zł, jeśli chodzi o rządową pomoc dla firm, dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.

"Rząd musi wspierać firmy"

Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku, zaznaczył, że "z radością" wysłuchał informacji o przedsiębiorstwie produkującym elementy, w których "zaszyty" jest polski know-how. Zdaniem premiera inwestowanie poprzez takie firmy, to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki.

 

- Na tym nam szczególnie zależy, bo Polska dla wielu firm zrobiła się już za mała. Musimy wspierać firmy w ekspansji, w eksporcie. I stąd te dane, które spływają do nas, o rekordowym eksporcie w marcu - 110 mld zł - napawają ogromną radością i nadzieją na przyszłość - zaznaczył.

 

Dodał, że dane, o rekordowym eksporcie w marcu - 110 mld zł, "napawają ogromną radością i nadzieją na przyszłość”.

Przyrost wynagrodzeń

Morawiecki dodał, że jednocześnie Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o "jednym z najwyższych od wielu lat przyroście wynagrodzeń" sięgającym 10,8 proc. w skali roku.

 

Zdaniem premiera o taki szybki wzrost wynagrodzeń chodzi w Polskim Ładzie.

 

- Polski Ład to tworzenie nowych miejsc pracy, to wsparcie dla firm, a jednocześnie tworzenie perspektyw do ekspansji. Cieszę się, że przez Polski Ład, przez nasze inwestycje w infrastrukturę, ale także przedsiębiorczość, będziemy w stanie wspierać polski biznes - podkreślił.

 

Radomszczańska firma SKB Drive Tech, którą odwiedził w poniedziałek szef rządu, oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zespołów przeniesienia napędu, odlewnictwa żeliwa oraz obróbki metalu. Jak zaznaczył jej wiceprezes Marek Wodzisławski, udział firmy w eksporcie sięga 50 proc. SKB współpracuje m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową i Volvo.

 

"Potwierdzam, że nie jesteśmy odtwórcami lecz twórcami myśli technicznej. (...) Uczestniczymy w światowych rynkach, walczymy na nich i rośniemy" - dodał.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie