Mateusz Morawiecki o "Polskim Ładzie" dla rolników: tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki

Polska
Mateusz Morawiecki o "Polskim Ładzie" dla rolników: tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki
Polsat News
Premier Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym powiedział, że w Brukseli prowadził rozmowy z przewodniczącą UE Ursulą von der Leyen m.in. o sytuacji polskich gospodarstw w kontekście KPO

W "Polskim Ładzie" dajemy rolnikom możliwość sprzedaży swoich produktów na terenie nie tylko całego województwa, ale na terenie całej Polski. Do 100 tys. zł sprzedaż taka będzie nieopodatkowana – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Marianowie Brodowskim (woj. wielkopolskie).

- Rolniczy handel detaliczny, który wprowadzamy w "Polskim Ładzie", to możliwość sprzedaży produktów rolników nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale także na terenie województwa i całej Polski. Do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana, na bardzo preferencyjnych warunkach – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Marianowie Brodowskim w woj. wielkopolskim.

 

Dodał, że jest to metoda na skrócenie drogi od rolnika do odbiorcy końcowego.

 

ZOBACZ: Premier: zależy mi na wzmocnieniu siły polskich rolników wobec rolników zagranicznych

 

- Chodzi o to, żeby zysk dla polskiego rolnika był jak największy. O to bijemy się także na forum międzynarodowym – wyjaśnił szef rządu.

"Coraz bardziej cywilizowane warunki"

Premier Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolnym powiedział, że w Brukseli prowadził rozmowy z przewodniczącą UE Ursulą von der Leyen m.in. o sytuacji polskich gospodarstw w kontekście KPO.

 

- Robimy wszystko, żeby jak najwięcej inwestorów i inwestycji wzbogacało polską ziemi - zadeklarował. - Jesteśmy dumni z polskiego rolnictwa - dodał szef rządu.

 

ZOBACZ: Rolnik spod Bartoszyc obejmie mandat po zmarłym pośle PiS

 

- W Polskim Ładzie mamy bardzo dużo rozwiązań dla polskiego rolnika. Będziemy je przygotowywali i wdrażali w najbliższym czasie - powiedział.

 

Jak wskazał Morawiecki, "rozwiązania te są tym, czego polski rolnik potrzebuje do normalnego funkcjonowania", jednak w Polskim Ładzie będą również "działania w zakresie ubezpieczeń", które mają - jak mówił - pomóc gospodarzom chronić się przed klęskami żywiołowymi, takimi jak susze czy gradobicia.

 

- Tworzymy coraz bardziej cywilizowane warunki, które są znane na Zachodzie - powiedział premier.

 

WIDEO: Wystąpienie premiera w Marianowie Brodowskim

"Koło zamachowe polskiej gospodarki" 

- Nasz rząd zrobi wszystko, żeby te wielkie pieniądze, które przeznaczamy z budżetu państwa polskiego i wynegocjowane w Unii Europejskiej przeznaczyć na podniesienie efektywności polskiego rolnictwa jeszcze bardziej, ażeby ten podbój polskiego rolnika w całej Europie nie tylko trwał, ale żeby te nasze zdobycze były coraz większe, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie. To jest nasz cel na najbliższą dekadę i to jest cel do zrealizowania - deklarował szef rządu podczas wizyty w woj. wielkopolskim.

 

ZOBACZ: Zadłużona spółdzielnia upadła. Koszty poniosą rolnicy, wobec których ma długi

 

Podkreślał wagę kupowania polskiej żywności, wyjaśniając, że napędza to całą gospodarkę.

 

- To jest koło zamachowe polskiej gospodarki, to jest ta reakcja łańcuchowa. Jak kupimy od polskiego rolnika dobrą, polską żywność, to później on się nam odwdzięczy, kupując coraz więcej polskich produktów - przekonywał.

Bezpieczeństwo żywnościowe

- Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska daje wytyczne, które są zbieżne z polityką polskiego rządu. Muszę powiedzieć, że te zmiany nie mogłyby się odbywać, gdyby nie środki finansowe. Nie byłoby możliwości zmian infrastrukturalnych, rozwoju gospodarstw jak to, w którym dzisiaj jesteśmy, czy możliwości dalszego rozwoju – mówił Puda.

 

W czasie wizyty w Marianowie Brodowskim minister wskazał, że polscy konsumenci, również ci w miastach, coraz częściej kupują produkty polskiego pochodzenia. - To bardzo dobrze. Ale żeby te produkty mogły na półkach sklepowych coraz częściej się pojawiać, musimy wspierać polskich rolników i polskie rolnictwo – zaapelował.

 

W jego ocenie jest to kwestia pewnej suwerenności narodowej. - Musimy walczyć o to, aby polskie rolnictwo w świadomości Polaków było czymś, co jest niezmiernie ważne. To bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z podstawowych celów naszej polityki. Wsparcie polskiego rolnictwa w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa, który niedługo zaprezentujemy, jest jednym z elementów, na którym najbardziej nam zależy – pokreślił Puda.

 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie