Nawałnice w Polsce. Woda porwała auto, powalone drzewo spadło na groby

Polska
Nawałnice w Polsce. Woda porwała auto, powalone drzewo spadło na groby
OSP Nowe Brzesko
Woda z mułem porwała samochód z kierowcą

Wichury i burze nie opuszczają Polski na krok. Żywioł powoduje coraz więcej strat. W Gruszowie (woj. małopolskie) w trakcie nawałnicy, podczas spływania dużej ilości wody i mułu, nurt zabrał samochód, w którym znajdował się kierowca. W Sanoku (woj. podkarpackie) drzewo zniszczyło groby. Synoptycy wydali alerty III stopnia.

- Według najnowszych prognoz sytuacja meteorologicznych w Małopolsce w dalszym ciągu może być niebezpieczna. Na południu województwa spodziewany jest opad miejscami nawet 100 litrów na metr kwadratowy - przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Myślenicach.

 

Stany alarmowe zostały w niedzielę przekroczone na rzekach Skawinka i Szreniawa. Z brzegu wystąpiły potoki Wysoczanka, Radoczanka i Kleczanka.

Prąd porwał auto z kierowcą

Strażacy grzęznąc w mule i wodzie uprzątali powalone drzewa na terenie gminy Nowe Brzesko. W Gruszowie ratowali samochód osobowy. Rwąca woda porwała auto ze znajdującym się w nim kierowcą.

 

Druhowie prowadzili także akcje m.in. w: Gruszowie, Nowym Brzesku, Pławowicach, Rudnie Dolnym, Sierosławicach.

 

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na Interii pod tym linkiem.

Zdewastowane groby w Sanoku

Burze nie odpuszczają nawet cmentarzom. W wyniku nawałnicy, która przeszła przez Sanok (woj. podkarpackie) powalone zostały drzewa, które spadły prosto na pomniki i groby. Kilka grobowców zostało zniszczonych częściowo, dwa - całkowicie.

 

WIDEO: Powalone drzewa w Sanoku

 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia, dla woj. podkarpackiego i małopolskiego, a także dla południowych powiatów woj. śląskiego i lubelskiego.

 

ZOBACZ: Alerty trzeciego stopnia. Silne burze i ulewy

 

Dla pozostałej części woj. lubelskiego i śląskiego, a także dla świętokrzyskiego wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia.

 

Najniebezpieczniejsze zjawiska wystąpią w woj. podkarpackim, małopolskim i w południowych powiatach woj. śląskiego i lubelskiego. Tam IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia. Prognozowane są burze. Mogą im towarzyszyć ulewne opady deszczu do 70 l/mkw., a lokalnie w przypadku kumulacji opadów nawet do 100 l/mkw. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

 

Ostrzeżeniami drugiego stopnia przed burzami z gradem objęte jest woj. świętokrzyskie i północne powiaty woj. śląskiego i lubelskiego. Na tym obszarze mogą wystąpić burze z opadami do 50 l/mkw., a lokalnie nawet do 60 l/mkw. Porywy wiatru mogą osiągnąć 90-100 km/h.

 

Najniższy, pierwszy stopień alertu, IMGW wydał dla powiatów lublinieckiego, kłobuckiego, częstochowskiego, koneckiego, szydłowieckiego, radomskiego, zwoleńskiego, kozienickiego i łosickiego.

Ostrzeżenia przed upałami wydano tylko dla woj. lubelskiego.

Dla południowo-wschodniej części kraju obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne. Dodatkowo dla zlewni Skorej (Dolnośląskie) i dla Białej Głuchołaskiej (Opolskie) wydano ostrzeżenia III stopnia. W tym rejonie rzeki mogą przekroczyć stany alarmowe.

 

Alerty drugiego stopnia obowiązują dla zlewni Skawy, Raby, Dunajca, Uszwicy, Ropy, Czarnej Orawy i dla mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (Małopolskie). Prognozowane jest wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia, podczas których mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanu wód, IMGW wydało dla zlewni dopływów górnej Odry (Śląskie), Brenia, Wisłoki, Łęgu, Wisłoka, Sanu, Strwiąża i dla mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (Podkarpackie), Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Kamiennej i dla mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (Świętokrzyskie), Wieprza i dla mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły i Bugu po Krzyczew (Lubelskie).

W Małopolsce najgorsza sytuacja w powiecie myślenickim

Po nocnych ulewach w Małopolsce, najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatu myślenickiego. W Głogoczowie z zalanych pięciu domów ewakuowano 14 mieszkańców. W wielu miejscach na terenie powiatu myślenickiego na drogach lokalnych i powiatowych występuje muł, rumosz skalny i błoto. Ewakuowano trzy obozy harcerskie w powiatach nowotarskim, myślenickim i suskim.

 

Jak powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, żywioł najbardziej dotknął: Sułkowice, Myślenice, Tokarnię oraz Głogoczów. W Głogoczowie w dalszym ciągu nieprzejezdna jest droga krajowa nr 7 czyli popularna Zakopianka.

 

ZOBACZ: Pół metra wody na zakopiance i alarm na rzekach. Nawałnice nad Polską

 

Prewencyjnie zostały ewakuowane trzy obozy harcerskie z powiatów: nowotarskiego, myślenickiego oraz suskiego. Uczestnicy dwóch z tych obozów znaleźli schronienie w miejscowych remizach OSP. Łącznie zostały ewakuowane 84 osoby, w tym 72 harcerzy.

 

W ciągu minionej doby strażacy z Małopolski interweniowali 360 razy w związku z ulewnym i deszczami, z czego 170 wyjazdów dotyczyło powiatu myślenickiego. Małopolscy strażacy po otrzymaniu ostrzeżenie meteorologicznych zwiększyli stany osobowe w jednostkach.

Sztab kryzysowy z udziałem Morawieckiego

W niedzielę wieczorem odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w Głogoczowie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki. Szef rządu przebywa w woj. małopolskim na terenach dotkniętych podtopieniami.

 

 

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał w niedzielę na Twitterze, że – oprócz szefa rządu – w spotkaniu udział wzięli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, poseł PiS Władysław Kurowski i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Piotr Filipek.

 

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w niedzielę z wizytą w woj. małopolskim na terenach dotkniętych podtopieniami.

 

Przez kilka powiatów w Małopolsce przeszły w nocy z soboty na niedzielę nawałnice, które spowodowały gwałtowne wezbranie wód w rzekach i potokach, podtopienia budynków i dróg.

 

aml/bas / Polsat News / polsatnews.pl / Interia / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie