USA. "Hollywoodzki Rozpruwacz" został skazany na śmierć za podwójne morderstwo

Świat
USA. "Hollywoodzki Rozpruwacz" został skazany na śmierć za podwójne morderstwo
AP/Associated Press/East News
"Hollywoodzki Rozpruwacz" skazany na śmierć za podwójne morderstwo i usiłowanie morderstwa trzeciej osoby

- Śmierć podążała za Michaelem Gargiulo gdziekolwiek się nie udał - powiedział sędzia, który skazał na śmierć "Hollywoodzkiego Rozpruwacza". Sprawa mordercy nabrała rozgłosu, gdy Gargiulo zabił młodą kobietę spotykającą się z aktorem Ashtonem Kutcherem.

Michael Gargiulo został nazwany "Hollywoodzkim Rozpruwaczem" z powodu morderstwa dwóch kobiet w ich domu i usiłowania zabójstwa trzeciej. Mężczyzna był także znany przez prokuratorów jako "The Boy Next Door Killer" (zabójca z sąsiedztwa), ponieważ mieszkał w pobliżu ofiar, które prześladował i atakował.

 

Na co dzień Gargiulo był serwisantem klimatyzatorów i grzejników, bramkarzem w klubie dyskotekowym i początkującym aktorem.

Sprawy sprzed 20 lat

Sprawa morderstw Gargiullo była znacznie opóźniona, gdyż sięgała 20 lat wstecz. Wyrok został opóźniony przez kwestie proceduralne i pandemię. Nastąpił prawie dwa lata po tym, jak ława przysięgłych skazała Gargiulo i zaleciła jego egzekucję.

 

ZOBACZ: Okrutna zbrodnia w Berlinie, 92-letnia kobieta zgwałcona i zamordowana przez swojego pielęgniarza

 

Jedną z ofiar "Hollywoodzkiego Rozpruwacza" była Ashley Ellerin, 22-letnia studentka projektowania mody. Kobieta została zamordowana w jej domu w Hollywood w 2001 roku, kiedy przygotowywała się do spotkania z aktorem Ashtonem Kutcherem.


Ellerin została znaleziona z 47 ranami kłutymi.

 

Aktor zeznawał w tej sprawie w 2019 roku. Powiedział przed sądem, że spóźnił się, by odebrać Ellerin, która nie otwierała mu drzwi. Kiedy zajrzał do środka, zobaczył plamy krwi, które, jak wówczas sądził, to rozlane wino. Prokuratorzy wówczas, w swoich końcowych argumentach sugerowali, że Ellerin została zabita przez innego mężczyznę, który był zazdrosny o Kutchera.

Jedna ofiara przeżyła spotkanie z "Rozpruwaczem"

Gargiulo został również skazany za zamordowanie 32-letniej Marii Bruno, matki czwórki dzieci, w jej domu w El Monte, na wschód od Los Angeles, w 2005 roku.

 

Ponadto, mężczyzna został uznany za winnego usiłowania zabójstwa Michelle Murphy w 2008 roku. Gargiulo zaatakował kobietę w jej mieszkaniu w Santa Monica. Murphy udało się odeprzeć napastnika i zmusić go do ucieczki. Pozostawione na miejscu zbrodni ślady krwi, doprowadziły śledczych do ostatecznego aresztowania mężczyzny. Murphy była kluczowym świadkiem w procesie Gargiulo.

 

ZOBACZ: Seryjny morderca pokonany przez koronawirusa. Nie żyje "rozpruwacz z Yorkshire"

 

- Do dziś samotne spędzanie nocy wywołuje we mnie strach - powiedziała niedoszła ofiara w sądzie, tuż przed wydaniem wyroku. Kobieta płakała, opowiadając o spotkaniu rodzin dwóch kobiet, które nie przeżyły ataków.

 

Michael Gargiulo także przemawiał przed wydaniem wyroku. Skarżył się, że jego prawnicy nie pozwalają mu bronić się samemu. - Idę do celi śmierci niesłusznie i niesprawiedliwie - mówił Gargiulo.

"Podążały za nim śmierć i zniszczenie"

Członkowie rodzin ofiar płakali, gdy sędzia sądu najwyższego w Los Angeles Larry Fidler wydał w piątek wyrok śmierci. - Wszędzie, dokąd poszedł pan Gargiulo, podążały za nim śmierć i zniszczenie – powiedział Fidler podczas całodniowej rozprawy.

 

Wyrok na 45-latku prawdopodobnie nie zostanie wykonany w najbliższym czasie. Ostatnia egzekucja w stanie Kalifornia miała miejsce w 2006 roku, a gubernator-demokrata Gavin Newsom wstrzymał wykonalność kar śmierci na czas sprawowania przez siebie urzędu. Sądy postępują w oparciu o założenie, że pewnego dnia egzekucje mogą zostać wznowione.

aml/bas/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie