Włochy i Izrael. Nasila się atak wariantu koronawirusa Delta, umierają głównie niezaszczepieni

Świat
Włochy i Izrael. Nasila się atak wariantu koronawirusa Delta, umierają głównie niezaszczepieni
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
67 proc. osób przyjętych do szpitali w całej Ligurii nie zaszczepiło się

We Włoszech nasila się krążenie wariantu koronawirusa Delta, czego rezultatem jest wzrost wskaźnika zakaźności i występowania przypadków zakażeń. Zmarli i hospitalizowani to ludzie niezaszczepieni lub po jednej dawce - podaje prasa. Delta szybko rozprzestrzenia się także w Izraelu.

W cotygodniowym raporcie z monitoringu epidemii Instytut Służby Zdrowia odnotował w piątek, że obrazujący stopień szerzenia się koronawirusa wskaźnik jego zakaźności wzrósł z 0,66 do 0,91. Liczba przypadków infekcji na 100 tys. mieszkańców zwiększyła się w ciągu tygodnia z 11 do 19.

 

ZOBACZ: Włochy: rodziny zmarłych w czasie pandemii koronawirusa z Bergamo domagają się 100 mln euro

 

Instytut podkreślił, że krążenie Delty stale nasila się w kraju. Publikacji tych danych towarzyszy apel o zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przyjęcie drugiej dawki preparatu, a także o wzmożoną czujność i ostrożność.

67 proc. osób w szpitalach w Ligurii bez szczepień

Jak zaznacza dziennik "Corriere della Sera", wśród obecnie zmarłych i przyjętych do szpitala dominują osoby niezaszczepione, w tym zdeklarowani tzw. antyszczepionkowcy i osoby oczekujące na drugą dawkę.

 

Gazeta podaje przykład z wielkiego szpitala San Martino w Genui, gdzie od maja na COVID-19 zmarło sześć osób; pięć z nich nie było zaszczepionych, a szósta zakaziła się prawdopodobnie w dniu podania pierwszej dawki.

 

67 proc. osób przyjętych do szpitali w całej Ligurii nie zaszczepiło się - podały władze regionalne.

 

Sytuacja w szpitalach we Włoszech nie budzi niepokoju. Na intensywnej terapii zajętych jest 2 procent łóżek - podało ministerstwo zdrowia.

Obecnie w 19 z 20 regionów kraju ryzyko zakażenia koronawirusem jest umiarkowane, a w Dolinie Aosty i prowincji Trydent - niskie.

Wariant Delta w Izraelu

Wariant koronawirusa Delta szybko rozprzestrzenia się także w Izraelu. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam 850 nowych infekcji koronawirusa, co jest najwyższym wynikiem od 4 miesięcy. Głównym tego powodem, jak podał portal the Times of Israel, jest szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Delta, bardziej zaraźliwego od innych.

 

Według portalu, dla rządu nowego premiera Izraela Naftalego Beneta największym wyzwaniem jest walka z ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19, który nastąpił dwa miesiące po zaszczepieniu ponad połowy społeczeństwa i zniesieniu większości ograniczeń.

 

ZOBACZ: Izrael wraca do obostrzeń. "Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta"

 

Według danych ministerstwa prawie 62 proc. populacji zaszczepiło się co najmniej jedną dawką, z czego 56,12 proc. jest już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. To może być powodem, dla którego liczba osób ciężko przechodzących COVID-19 zmniejsza się - obecnie jest ich 52.

 

Choć we wtorek skrócono kwarantannę z 10-14 dni do 7, rząd w czwartek zapowiedział, że zamierza wprowadzić specjalne przepustki dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa, które umożliwiłyby im uczestniczenie w weselach, przyjęciach i innych wydarzeniach organizowanych wewnątrz budynków.

 

Od początku pandemii koronawirusa w Izraela zakaziły się 849 654 osoby (czyli 10 proc. populacji), z czego zmarły 6443 osoby.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie