Izrael wraca do obostrzeń. "Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta"

Świat
Izrael wraca do obostrzeń. "Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta"
PAP/EPA/ABIR SULTAN
- Potrzebujemy współpracy obywateli, aby pokonać koronawirusa bez konieczności narzucania nowych restrykcji – powiedział Benet.

Izrael planuje powrócić do niektórych obostrzeń w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronarisuem - oświadczyła w czwartek kancelaria premiera Naftalego Beneta. Służba zdrowia tego kraju coraz bardziej obawia się wariantów Delta i Delta Plus.

Zgodnie z planem, zaproponowanym wspólnie przez premiera, ministra zdrowia i ministra gospodarki, który musi być zatwierdzony przez rząd, w wydarzeniach publicznych będą mogły uczestniczyć tylko osoby w pełni zaszczepione lub wyleczone z Covid-19.

 

ZOBACZ: Izrael rozważa przywrócenie obostrzeń. Najwyższa liczba zakażeń od marca

 

W imprezach w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 100 osób.

 

Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wnętrzach lokali, od którego wyjątek stanowią spożywanie jedzenia i napojów.

Ponad 600 zakażeń

Koncepcja powrotu do niektórych obostrzeń pojawiła w związku z alarmującymi doniesieniami o rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwego wariantu Delta Plus koronawirusa. W czwartek odnotowano ponad 600 nowych zakażeń, w poprzednich dwóch dniach liczba ta przekraczała 750.

 

ZOBACZ: Izrael pierwszym krajem świata, który zaczął podawać trzecią dawkę szczepionki

 

Izrael był jednym z pierwszych krajów, który w połowie grudnia ub.r. rozpoczął masową kampanię szczepień w ramach umowy z gigantem farmaceutycznym Pfizer, który szybko dostarczył do Izraela miliony dawek szczepionki w zamian za dane na temat skutków preparatu.

 

W ten sposób ponad 85 proc. dorosłej populacji Izraela otrzymało dwie dawki szczepionki, co pozwoliło otworzyć ponownie kawiarnie, bary i sklepy, a liczba dziennych zakażeń spadła poniżej 100.

"Potrzebujemy współpracy obywateli"

Jednak w ostatnich tygodniach dzienny przyrost infekcji ponownie zaczął rosnąć w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, zmuszając władze do ponownego wprowadzenia niektórych środków epidemicznych, takich jak noszenie maseczki w zamkniętych miejscach publicznych.

 

- Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta (…) potrzebujemy współpracy obywateli, aby pokonać koronawirusa bez konieczności narzucania nowych restrykcji – powiedział Benet.

 

Uważa się, że wariant Delta koronawirusa, który jest dwa razy bardziej zakaźny niż oryginalny szczep wirusa powodujący Covid-19, jest odpowiedzialny za ok. 90 proc. nowych przypadków w Izraelu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że szczep Delta Plus może okazać się jeszcze silniejszy niż jego poprzednik.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie