Gwałtowne burze z gradem i wichurami. Pogoda na czwartek 15 lipca

Polska
Gwałtowne burze z gradem i wichurami. Pogoda na czwartek 15 lipca
PAP/Paweł Supernak
Burza nad Warszawą

Upał odsunie się nad województwa wschodnie i zelżeje. Jednak wszędzie będzie gorąco, w dodatku spodziewamy się opadów, więc będzie też parno i duszno. Burze mogą być gwałtowne, z gradem i wichurami.

Upał i burze to mieszanka wybuchowa, która może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Musimy uważać na temperaturę dochodzącą do 35 stopni w cieniu, a także na gwałtowne burze z ulewami, gradem i wichurami, nawet trąbami powietrznymi.
 
 
W czwartek aurę zdominują burze, które mogą się pojawiać niemal wszędzie, ale z największą intensywnością we wschodniej połowie kraju, gdzie mogą im towarzyszyć nie tylko ulewy, ale też gradobicia i wichury. Nadal nie można wykluczyć trąby powietrznej.
 
W burzach może spaść do 30-50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3-5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 120 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Na wschodzie upalnie

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni na zachodzie do 32 stopni na wschodzie. Wiatr z kierunku południowego będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie podczas burz.
 
Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1011 hPa na Śląsku i w Małopolsce do 1013 hPa na Pomorzu i Mazurach. Biomet pozostanie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.
 
WIDEO: Szczegółowa pogoda na najbliższe godziny i dni
 
jo/wys / TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie