Świnoujście, czyli miasto-archipelag. Jako jedyne w Polsce leży na 44 wyspach

Polska
Świnoujście, czyli miasto-archipelag. Jako jedyne w Polsce leży na 44 wyspach
Pixabay
O Świnoujściu mówi się miasto-archipelag

"To tu zaczyna się Polska" – mówią żartobliwie mieszkańcy Świnoujścia, miasta leżącego na północno-zachodnim krańcu naszego kraju. W położonym nad mieście znajdziemy zarówno kąpieliska, jak i przyrodnicze ostoje oraz wyjątkowe budynki powstałe w wyjątkowym stylu. Świnoujście przyciąga też amatorów sportu, krajoznawczych wycieczek oraz kultury.

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które leży na kilkudziesięciu wyspach. Jest ich dokładnie 44, lecz zamieszkane są tylko trzy: Uznam, Wolin i Karsibór. Pierwsza z nich to administracyjno-usługowe centrum miasta. Tu można zrelaksować się w licznych turystyczno-uzdrowiskowych placówkach, ponieważ na jej terenie leży dzielnica nadmorska.

 

ZOBACZ: 200-letnie odkrycie rewolucjonizuje energetykę. Polska badaczka zainteresowała Billa Gatesa

 

Do Polski należy 40 km2 tej wyspy-reszta, czyli około 380 km2 to terytorium Niemiec. Zwiedzając ją, warto zajrzeć do rezerwatu przyrody "Karsiborskie Paprocie", który skupia najwięcej tych roślin w kraju. Niektóre okazy dochodzą do dwóch metrów wysokości!

Tunel połączy Uznam z Wolinem

Na wyspie Uznam mieszka 80 proc. z około 41 tysięcy świnoujścian. Jeszcze przez pewien czas mogą nazywać się prawdziwymi wyspiarzami, gdyż jedyne połączenie z pozostałymi rejonami miasta umożliwiają tylko dwie przeprawy promowe.

 

To jednak się zmieni, ponieważ w Świnoujściu trwa realizacja jednej z największych inwestycji w Polsce-budowa ponad 3-kilometrowego tunelu pod rzeką Świną, łączącego Uznam i Wolin. Jego otwarcie zaplanowano na wrzesień 2022 roku.

 

Z kolei Wolin to największa polska wyspa. To właśnie ona wita przyjezdnych do Świnoujścia, gdyż leżą na niej terminal promowy oraz dworzec kolejowy i autobusowy, jak i dociera droga międzynarodowa E65.

Karsiborska Kępa – powrót do natury

Miłośnicy wędkarstwa i fascynaci przyrody znajdą swoje miejsce na trzeciej z wysp: Karsiborze. Stworzono tam ostoję Karsiborska Kępa, zamieszkana przez około 150 gatunków ptaków, również tych bardzo rzadkich.

Na wyspie rosną też m.in. imponujące okazy dębów, pamiętające czasy szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa. Mimo że Karsibór opanowała natura, wyspa zawdzięcza istnienie dzięki człowiekowi. Niegdyś jej ziemie były fragmentem wyspy Uznam, a oddzielono je podczas budowy drogi wodnej.

 

Jednak to niejedyne zielone tereny w Świnoujściu. Wszystkie stanowią łącznie 55 proc. powierzchni miasta. Fauna i flora mają gdzie się "rządzić" - poza trzema zamieszkanymi wyspami, do ich pełnych dyspozycji jest 41 pozostałych.

 

WIDEO: Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które leży na kilkudziesięciu wyspach. Jest ich dokładnie 44

 

Miasto nad morzem

Na odwiedzających Świnoujście czeka wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Turyści mogą spacerować po rozległych lasach, po których rozsiane są krajobrazowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Wyprawom sprzyja łagodny, nadmorski klimat, a podczas nich można odpocząć nad Bałtykiem.

 

Jeśli nie chcemy opuścić centrum miasta, "zielony oddech" da się złapać w Parkach: Chopina oraz Parku Zdrojowym. Ten drugi został zaprojektowany przez Petera J. Lenné, królewskiego architekta z Berlina.

 

Świnoujście lubi się z naturą, ale nie brakuje w nim także kultury i historii, która splata się ze współczesnością. Powstało w nieprzypadkowym miejscu, bo nieopodal Odra uchodzi do Bałtyku trzema odnogami: Świną, Dźwiną i Pianą.

 

WIDEO: Świnoujście lubi się z naturą

Wznieś się wysoko na najwyższej latarni morskiej

Na turystów czeka też przepiękna latarnia morska. Jej budowę rozpoczęto w połowie XIX wieku. Stoi ona do dziś i mierzy najwięcej spośród wszystkich takich budowli w Polsce, jak i w basenie Morza Bałtyckiego

Ten punkt rozpozna każdy

Stawa Młyny to znak nawigacyjny i ma kształt wiatraka. Jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w tym regionie. Ściany pomalowano na biało i zwieńczono czarnym dachem. Jasny kolor miał odbijać światło i wskazywać drogę podróżnym. Budowla przeważnie pojawia się na pocztówkach, plakatach.

 

WIDEO: znaki charakterystyczne? Latarnia oraz piękna i czysta plaża

Plaża dla każdego

Świnoujście to jednak przede wszystkim piękna i czysta plaża. Ciągnie się przez ponad 10 km i co roku powiększa, w skutek cofania się morza. W najszerszym miejscu mierzy blisko 200 metrów. To właśnie w tej okolicy wody są najcieplejsze. Co roku świnoujskie kąpielisko na wyspie Uznam otrzymuje certyfikat "Błękitnej Flagi". To wyróżnienie dla miejsc, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.    

Świnoujście zaprasza wodnych sportowców

Ponieważ miasto uniknęło wyjątkowo dużych zniszczeń podczas II wojny światowej, dlatego do dziś podziwiać można, chociażby wiekową zabudowę przy ulicy Hołdu Pruskiego.

 

W innych rejonach miasta zobaczymy m.in. zabytkowe budowle z przełomu XIX i XX wieku, w których działają hotele i sanatoria. Da się w nich odpocząć po zwiedzaniu nowoczesnej, poprowadzonej wzdłuż wydm Promenady Zdrowia, podziwianiu żaglowców cumujących w Świnoujściu, uczestnictwie w licznych wydarzeniach kulturalnych i muzycznych. Wiele z nich organizowanych jest w zadaszonym Amfiteatrze im. Marka Grechuty.

 

WIDEO: wiele narodów przenika się w mieście

 

Bliskość Niemiec, ale i Danii czy Szwecji sprawia, że kultura tamtejszych narodów przenika się w mieście. Gdy turyści chcą odwiedzić przyjaciół zza Odry, mogą wsiąść na pokład Uznamskiej Kolei Uzdrowiskowej. Dzięki pociągom, w zasięgu ręki jest także Berlin, oddalony o 160 kilometrów.

 

Świnoujście to również miasto sportu, zwłaszcza wodnego. Panują tam idealne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i skimboardingu. Turystów przyciąga też najdłuższa w Europie nadmorska, transgraniczna promenada, biegnąca do niemieckich miejscowości: Ahlbecku, Heringsdrofu i Bansinu. Trasa jest w pełni oświetlona dzięki energii słonecznej.

 

Atrakcji w Świnoujściu jest coraz więcej, lecz przybywa również... samego miasta. Dzięki prądom morskim, które nanoszą piasek na plażę, jego powierzchnia zwiększa się niemal z dnia na dzień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z gminą Świnoujście. 

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie