Europosłowie chcą oczyszczenia Bałtyku z niewybuchów. Inicjatywę zaproponowała Anna Fotyga

Świat
Europosłowie chcą oczyszczenia Bałtyku z niewybuchów. Inicjatywę zaproponowała Anna Fotyga
Facebook/Anna Fotyga- Biuro Poselskie
Europosłowie chcą podjęcia pilnych działań w celu neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku.

Z inicjatywy eurodeputowanej PiS Anny Fotygi, 39 europosłów reprezentujących sześć grup politycznych skierowało pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, apelując o podjęcie pilnych działań w celu neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku.

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie zagrożeniem, które wciąż stanowi broń chemiczna i konwencjonalna, zatopione w Bałtyku po II wojnie światowej. To jedna z głównych przyczyn zanieczyszczeń Bałtyku, zarazem jedna z najbardziej niebezpiecznych, gdyż efekty korozji i wycieków wykraczają poza granice jednego państwa, zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu, niosąc za sobą konsekwencje gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe" – czytamy w liście skierowanym z inicjatywy Anny Fotygi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przez kilkudziesięciu europosłów.

 

Zwracają oni uwagę, że z coraz większym zagrożeniem nie mogą mierzyć się pojedynczo poszczególne państwa nadbałtyckie.

 

"Tym bardziej, iż podobne niebezpieczeństwo kryją wody Adriatyku czy Morza Północnego. To wyzwanie i odpowiedzialność dla całej wspólnoty europejskiej, nie tylko w zakresie wymiany wiedzy, informacji, ale także badań, a następnie wspólnych działań" - przekonują.

 

List podpisało 39 europosłów z 15 państw członkowskich, w tym wszystkich bałtyckich, reprezentujących 6 grup politycznych w Parlamencie Europejskim.

 

Europosłowie wezwali Komisję Europejską m.in. do zapewnienia odpowiednich środków w nowej perspektywie finansowej, nie tylko w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027, ale także w programach horyzontalnych.

 

Współpraca nadmorskich państw

 

Deputowani apelują o zacieśnienie współpracy regionów dotkniętych tym samym zagrożeniem - Morze Adriatyckie, Morze Północne i Morze Bałtyckie - co umożliwiłoby wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk.

 

Sygnatariusze listu domagają się uwzględnienia tej kwestii we wszystkich odpowiednich politykach UE oraz we wszystkich procesach programowania, w tym w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i planie działania dotyczącym strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego.

 

Politycy chcę wreszcie zainicjowania prac nad kompleksowym planem działań w zakresie unieszkodliwiania i usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. Ma temu służyć m.in. włączenie tego tematu jako jednej z dziedzin współpracy UE-NATO, a także uruchomienie prac badawczych w ramach programów Europejskiej Agencji Obrony.

 

W trakcie i po zakończeniu II wojny światowej w Bałtyku zostały zatopione znaczące ilości broni chemicznej i konwencjonalnej, jak również okręty z bakami pełnymi paliwa. W wyniku upływu czasu i korozji zbiorników może dojść do katastrofy ekologicznej.

 

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie