Wielka Brytania. Polacy będą testować szczepionkę przeciwko wariantowi Beta

Świat
Wielka Brytania. Polacy będą testować szczepionkę przeciwko wariantowi Beta
PAP/EPA/SANDER KONING
AFP podała, że do drugiej i trzeciej fazy testów zostanie zrekrutowanych 2250 osób różnych nacji

Brytyjsko szwedzka firma AstraZeneca oraz uniwersytet w Oksfordzie testują szczepionkę przeciwko wariantowi Beta koronawirusa, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki. W testach będą uczestniczyli m.in. Polacy.

AFP podała, że do drugiej i trzeciej fazy testów zostanie zrekrutowanych 2250 osób różnych nacji - z Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Polski. W szczepionce wykorzystano technologię "wektorową" (adenowirusową), którą stosuje się w szczepionkach przeciwko Covid-19 na całym świecie.

 

- Testowanie dawek przypominających istniejące szczepionki oraz te na nowe warianty jest ważne, żeby upewnić się, że jesteśmy dobrze przygotowani do radzenia sobie z pandemią koronawirusa - powiedział dyrektor uniwersyteckiej Oxford Vaccine Group Andrew Pollard.

 

ZOBACZ: Holandia. W ciągu doby nikt nie umarł na COVID-19. Powrót do stanu z września

 

Dane z badań klinicznych zostaną przekazane do oceny organom regulującym dostępność szczepionek w trybie przyspieszonego procesu. Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, będzie pierwszym preparatem, który będzie stosowany przeciwko konkretnemu wariantowi koronawirusa.

 

W maju rząd brytyjski ogłosił, że rozpoczęto badania kliniczne nad odpowiedzią immunologiczną organizmu na trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 w związku ze wzrostem przypadków zakażeń wariantem Delta koronawirusa.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie