Prawie 2 tys. interwencji z powodu nawałnic. Ewakuowano cztery obozy harcerskie

Polska
Prawie 2 tys. interwencji z powodu nawałnic. Ewakuowano cztery obozy harcerskie
PSP Ostróda
2 tys. interwencji z powodu nawałnic

Prawie 2 tysiące interwencji przeprowadzili strażacy w poniedziałek z powodu nawałnic w kraju, najwięcej na Mazowszu. - Potrzebne były ewakuacje czterech obozów harcerskich. do bezpiecznych miejsc przeniesiono 550 osób - poinformował rzecznik KG PSP bryg. Karol Batorski.

W poniedziałek przez kraj przechodziły burze, którym towarzyszył ulewny deszcz i silny wiatr. Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że do godz. 21 w związku z pogodą strażacy interweniowali łącznie 1 939 razy. Wyruszali m.in. do podtopień, powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Nie odnotowano rannych.

 

ZOBACZ: Bydgoszcz. 16-latek uciekał samochodem przed policją. Był na przepustce i miał przy sobie narkotyki

 

Najczęściej, bo 579 razy, do akcji strażacy wyjeżdżali na Mazowszu, głównie w Płocku i w Warszawie. 281 interwencji przeprowadzili w woj. kujawsko-pomorskim, 236 w woj. pomorskim i 170 w woj. warmińsko-mazurskim.

Ewakuacja obozów harcerskich

Przez nawałnice ewakuowano łącznie cztery obozy harcerskie - dwa w Kujawsko-Pomorskiem, jeden w Pomorskiem i jeden w Warmińsko-Mazurskiem.

 

- Łącznie ewakuowano do bezpiecznych obiektów około 550 uczestników obozów - podał bryg. Batorski.

 

ZOBACZ: Upalnie i burzowo. Pogoda na wtorek

 

Harcerzy ewakuowano m.in. w miejscowości Wenecja w powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Czernicy w gminie Brusy (woj. pomorskie).

Burze z gradem

W nocy z poniedziałku na wtorek burz z gradem spodziewać się mogą mieszkańcy woj. świętokrzyskiego i woj. podkarpackiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla tych województw wydał alerty pierwszego, najniższego stopnia, które obowiązywać będą odpowiednio do godz. 2 i do godz. 3.

 

 

IMGW w nocy na Twitterze podało ponadto, że burze, które występują w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu, dość szybko przemieszczają się na północ. W najbliższym czasie, jak prognozuje Instytut, "nadal znad Słowacji nad Małopolskę i Podkarpacie, a następnie nad Mazowsze będą przemieszczały się kolejne burze".

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie