Sondaż CBOS. Wyraźna przewaga PiS, KO zyskuje wyborców

Polska
Sondaż CBOS. Wyraźna przewaga PiS, KO zyskuje wyborców
PAP/Mateusz Marek
PiS poparłoby ok. 36 proc. głosujących - wynika z najnowszego sondażu CBOS

Gdyby wybory odbywały się w lipcu PiS poparłoby 36 proc. zdecydowanych uczestników głosowania, KO - 16 proc., Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc., Konfederację 5 proc., a Lewicę - 5 proc. - wynika z sondażu CBOS. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL - 3 proc. i Kukiz'15 - 1 proc.

Zgodnie z badaniem CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu PiS wraz z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem - mógłby liczyć na poparcie 36 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To taki sam wynik jak w poprzednim badaniu z czerwca.

 

Na drugim miejscu - po awansie z trzeciej pozycji i wyprzedzeniu Polski 2050 - znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 16 proc. ankietowanych. Ugrupowanie uzyskało wynik o 5 pkt. proc. lepszy niż w czerwcu.

PSL poza Sejmem

Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, która popiera 13 proc. badanych; to wynik o 3 pkt. proc. gorszy niż w czerwcu.

 

ZOBACZ: PiS poparło kandydata PSL na RPO. "Nie ma żadnego dealu"

 

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą gotowych jest głosować 5 proc. zadeklarowanych wyborców (to wynik o 1 pkt proc. gorszy niż w badaniu z czerwcu), a także Lewica, na którą swój głos zamierza oddać 5 proc. badanych (bez zmian).

 

Według sondażu, do Sejmu nie dostałoby się PSL z poparciem 3 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.) oraz Kukiz'15 - 1 proc. poparcia (spadek o 1 pkt. proc.).

 

Nikt nie zadeklarował głosowania na inny komitet wyborczy. 18 proc. badanych powstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych (wzrost o 1 pkt. proc.).

Efekt Tuska?

Wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 75 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w czerwcu. 13 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (bez zmian), a 12 proc. odrzuca możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (spadek o 1 pkt proc.).

 

CBOS podsumowuje, że największą zmianą w preferencjach partyjnych w lipcu jest znaczący wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Jak pisze CBOS, wzrost ten można wiązać z powrotem Donalda Tuska do krajowej polityki. - Co istotne, poparcie dla koalicji rządzącej nie uległo w tym czasie najmniejszej zmianie, a spadki odnotowały wyłącznie niektóre partie opozycyjne, na czele z Polską 2050 Szymona Hołowni - zauważa CBOS.

 

Zwraca też uwagę, że zmianom nie uległ właściwie odsetek Polaków niezdecydowanych, na kogo głosować – grupa ta stanowi wciąż blisko jedną piątą osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.

Reprezentatywna grupa

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

 

ZOBACZ: CBOS: trzech na dziesięciu badanych miało jakieś skutki uboczne po szczepieniu

 

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

 

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku na próbie liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie