KO wyprzedza Hołownię. Najnowszy sondaż IBRiS dla "Wydarzeń"

Polska
KO wyprzedza Hołownię. Najnowszy sondaż IBRiS dla "Wydarzeń"
PAP/Paweł Supernak
Według sondażu dla "Wydarzeń" Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie i Solidarna Polska) mogłaby liczyć na 34 proc. poparcia.

Po wzroście poparcia Koalicja Obywatelska wyprzedziła Polskę 2050 Szymona Hołowni - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń". Liderem pozostaje Zjednoczona Prawica, na którą głosowałoby 34 proc. ankietowanych. Za wspólną listą opozycji opowiada się 44,6 proc. respondentów.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, chęć udziału w głosowaniu zadeklarowało 44,5 proc. badanych  (zdecydowanie tak - 32,6 proc., raczej tak – 11,9 proc.). W porównaniu do sondażu przeprowadzonego dla "Wydarzeń" 30 czerwca, to wzrost o 1,8 pkt. proc.

 

Do urn nie wybrałoby się natomiast 42,3 proc. wyborców  (raczej nie – 16,7 proc., zdecydowanie nie – 25,6 proc.). To spadek o 3,8 pkt. proc.

 

13,2 proc. ankietowanych nie wie, czy poszłaby głosować.

 

Zjednoczona Prawica liderem

 

Według sondażu dla "Wydarzeń" Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie i Solidarna Polska) mogłaby liczyć na 34 proc. poparcia. 

 

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska  z  20 proc. poparciem - wynika z sondażu. Dzięki wzrostowi o 3,1 pkt proc. KO wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni. Ta może liczyć na 15,5 proc. głosów (spadek o 1,6 pkt. proc.)

 

ZOBACZ: Nowy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. PiS na czele, Polska 2050 Hołowni ze spadkiem

 

Tuż za podium uplasowała się Lewica – 8,2 proc. (po spadku o 1,1 pkt. proc.). Piąte miejsce zajęłaby Konfederacja z poparciem 7 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.). Spadek poparcia w porównaniu do poprzedniego badania notuje także PSL-Koalicja Polska, które mogłoby liczyć na 5,3 proc. głosów (spadek o 1,3 proc. proc.).

 

Prawie 10 proc. ankietowanych (9,9 proc.) nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Nowa partia w zestawieniu

Gdyby Zjednoczona Prawica nie utworzyła jednej listy, a każda z partii stratowałaby oddzielnie, głosy rozłożyłyby się następująco: PiS – 29,5 proc., Porozumienie Jarosława Gowina – 1,2 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - 0,9 proc. Nowa partia - Partia Republikańska Adama Bielana mogłaby liczyć na – 1,5 proc. poparcia.

 

Drugie miejsce w zestawieniu należałoby do Koalicji Obywatelskiej - 18,9 proc., a podium uzupełniłaby Polska 2050 Szymona Hołowni – 15,3 proc. poparcia.

 

Lewica mogłaby liczyć wówczas na 8,2 proc. poparcia, Konfederacja 7,8 proc., a PSL-Koalicja Polska – 5,3 proc.

 

Czy opozycja powinna mieć wspólną listę do Sejmu?

 

Ankietowani byli pytani także o to, czy opozycja powinna wystawić wspólną listę wyborczą do Sejmu. Za tą opcją opowiedziało się 44,6 proc. respondentów, z kolei 21,3 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie" lub "zdecydowanie nie".

 

Odpowiedzi "trudno powiedzieć" lub "nie wiem" udzieliło 34,1 proc. respondentów .

 

Badanie przeprowadzono 6 lipca na grupie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

red / Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie