Koronawirus w Holandii: lawinowy wzrost zakażeń. Premier przeprasza za zniesienie restrykcji

Świat
Koronawirus w Holandii: lawinowy wzrost zakażeń. Premier przeprasza za zniesienie restrykcji
PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
- To co wydarzyło się wówczas "okazało się błędem w ocenie" - mówił holenderski premier

Premier Holandii Mark Rutte przeprosił w poniedziałek za zbyt wczesne zniesienie pod koniec czerwca większości obostrzeń wprowadzonych w związku z COVID-19. - To był błąd – powiedział. W ostatnich dniach w kraju lawinowo rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem.

Podczas spotkania z dziennikarzami premier przepraszał za zbytni optymizm, jaki on i minister zdrowia Hugo de Jonge prezentowali podczas konferencji prasowej dwa tygodnie temu, informując o zniesieniu ograniczeń.

 

- To nie była dobra konferencja prasowa z naszej strony – mówił Rutte. De Jonge powiedział natomiast, że "to, co wydawało się wówczas uzasadnione, okazało się błędem w ocenie".

 

ZOBACZ: Wakacje 2021. Jakie obostrzenia covidowe panują w poszczególnych państwach?

 

W piątek rząd zapowiedział przywrócenie części zniesionych pod koniec czerwca obostrzeń. Ponownie zamknięte zostały kluby nocne i dyskoteki, przywrócono obowiązek zachowania 1,5 m odstępu w restauracjach oraz odwołano festiwale i imprezy sportowe.

 

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od przeszło tygodnia liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo. W ubiegłą sobotę zarejestrowano ponad 10 tys. nowych infekcji, najwięcej od 25 grudnia 2020 r.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie