Ambasada USA w Hanoi: Wietnam otrzymał 2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Świat
Ambasada USA w Hanoi: Wietnam otrzymał 2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Pandemia w Wietnamie. Połowa z 2 mln dawek ma zostać przekazana do miasta Ho Chi Minh, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej.

Wietnam otrzymał od rządu USA 2 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna - poinformowała w sobotę ambasada amerykańska w Hanoi. W Wietnamie odnotowano nagły wzrost zakażeń koronawirusem, ostatniej doby padł rekord w liczbie infekcji - zakaziły się 1853 osoby.

Preparat firmy Moderna trafił do Wietnamu za pośrednictwem programu szczepionkowego COVAX w ramach planu administracji prezydenta USA Joe Bidena o przekazaniu 80 mln dawek szczepionek państwom, które najbardziej potrzebują wsparcia.

Połowa dawek ma być przekazana do Ho Chi Minh

Reuters podał, że połowa z 2 mln dawek ma zostać przekazana do miasta Ho Chi Minh, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej. W tym oraz kilku innych miastach wprowadzono w piątek surowsze restrykcje przeciwepidemiczne, które mają trwać 15 dni.

 

ZOBACZ: USA. Nastolatek próbował przejąć kontrolę nad samolotem. "Chciał odebrać sobie życie"

 

Od początku kampanii szczepień Wietnam otrzymał 8 mln dawek szczepionek w ramach COVAX. Wykorzystano już połowę z nich, jednak jedynie 258 tys. osób z 98-milionowej populacji kraju zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Sytuacja zmieniła się w kwietniu

W piątek ministerstwo zdrowia Wietnamu ogłosiło, że zamierza zaszczepić 50 proc. pełnoletnich obywateli do końca bieżącego roku oraz 70 proc. do końca marca 2022 roku.

 

ZOBACZ: Belgia. Wrócili samolotem z COVID-19. Bilety kupili im rodzice

 

Do tej pory władze Wietnamu odnosiły sukcesy w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jednak sytuacja zmieniła się pod koniec kwietnia, kiedy liczba dziennych zakażeń zaczęła gwałtownie wzrastać. Sobota jest szóstym z rzędu dniem z ponad 1000 infekcji. Łącznie w Wietnamie odnotowano 27 863 zakażenia koronawirusem, z których 112 zakończyło się zgonem.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie