Zmiany dla wjeżdżających do Polski. Nowe przepisy

Polska
Zmiany dla wjeżdżających do Polski. Nowe przepisy
Przepisy dotyczą osób które się nie zaszczepiły.

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe, wówczas karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach - poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącej m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w sobotę wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zmiany przepisów wjazdowych. Jak zaznaczył, zmiany w przepisach dotyczą osób wjeżdżających do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

 

Jak zaznaczył - zgodnie z nowymi przepisami - każdy podróżny przed wjazdem powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji podróżnego, a jeżeli nie będzie to możliwe w wersji elektronicznej, to - w postaci papierowej - będzie je zbierał personel w samolotach. "Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do RP pod względem pandemicznym" - powiedział.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 10 lipca

 

Kolejną zmiana - jak zaznaczył - jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, że z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny" - zaznaczył.

 

Wawrzyk podkreślił, że przepisy dotyczą osób które się nie zaszczepiły.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie