Nowe zasady przekraczania granic na Słowacji. Korki i protesty na przejściach

Świat
Nowe zasady przekraczania granic na Słowacji. Korki i protesty na przejściach
PAP/DAREK DELMANOWICZ
Polsko-słowackie przejście graniczne Radoszyce-Palota

Obowiązujące od piątku na Słowacji nowe regulacje związane z wjazdem do kraju tylko osób zaszczepionych i obowiązkowa kwarantanna dla pozostałych wywołały korki i protesty na niektórych przejściach granicznych z Węgrami i Czechami. Tranzyt nie może przekroczyć 8 godzin.

Policja graniczna poinformowała o korkach i protestach na przejściu granicznym z Węgrami: Czunovo-Rajka, w Komarnie oraz z Czechami Svyrcznovec-Mosty u Jablunkova. Policja kierowała podróżnych na inne przejścia graniczne. Akcje demonstracyjne nie były liczne, ale skutecznie przeszkadzały w regularnych odprawach.

 

Policja i funkcjonariusze innych służb kontrolują dokumenty potwierdzające fakt zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Ułatwienia podróży dla zaszczepionych

Zmiany związane z wjazdem na Słowację cudzoziemców oraz Słowaków wracających z zagranicy sprowadzają się do ułatwienia podróży dla osób zaszczepionych oraz obowiązkowej minimum pięciodniowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych. Warunkiem wjazdu na Słowację jest także wypełnienie formularza on-line. Z tego obowiązku zwolnione są osoby poniżej 12 lat oraz osoby podróżujące przez Słowację tranzytem.

 

ZOBACZ: Naukowcy odkryli miejsca w genomie, które mają związek z ciężkim przebiegiem COVID-19

 

Istotna jest definicja osób w pełni zaszczepionych, którymi w myśl nowych przepisów są osoby, u których upłynęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki. To samo dotyczy specyfików jednodawkowych. Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę, traktowane będą jako zaszczepione tylko do 9 sierpnia br. Później pierwsza dawka uznawana będzie tylko u ozdrowieńców.

8 godzin na przejazd

Podróżni wjeżdżający na Słowację w ramach tranzytu mają na przejazd 8 godzin i mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych. Kierowcy muszą respektować trasy wyznaczonych korytarzy tranzytowych.

 

Dla jadących z Polski na Węgry lub do Austrii wyznaczone są trasy: od przejścia granicznego Chyżne -Trstena, przez Dolny Kubin, Martin, Żylinę i Bratysławę do przejścia Kittse koło Bratysławy lub Czunovo-Rajka. Wyznaczony jest też korytarz od przejścia w Chyżnem przez Rużomberok, Bańską Bystrzycę i Zwoleń do przejścia Szahy-Parassapuszta.

 

ZOBACZ: Słowacja. Od 9 lipca obowiązek kwarantanny dla niezaszczepionych podróżnych

 

Na Węgry i do Austrii można się dostać także przez przejście graniczne Skalite-Zwardoń i dalej przez Czadcę i Kysucke Nove Mesto do Bratysławy. Czwarta trasa przewiduje tranzyt przez przejście Barwinek-Vyszny Komarnik i dalej przez Przerov i Koszyce na przejście słowacko-węgierskie w Milhost’-Tornyosnemeti.

 

Nie stosowanie się do zasad tranzytu może być karane mandatem w wysokości około 1600 euro.

 

Władze słowackie zwracają uwagę, że przez ich kraj Polacy nie mogą podróżować tranzytem do Czech. Jadąc do tego kraju, należy wybierać trasy przez Polskę i przekraczać polsko-czeskie przejścia graniczne.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie