Prawnik Trumpa Rudy Giuliani z zakazem praktykowania prawa w kolejnym stanie

Świat
Prawnik Trumpa Rudy Giuliani z zakazem praktykowania prawa w kolejnym stanie
Mark Nozell / CC-by-SA / Commons
Rudy Giuliani był niegdyś numerem trzy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości

Bliski współpracownik Donalda Trumpa i były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nie może praktykować jako prawnik na terenie Dystruktu Kolumbii, czyli w Washington DC. To kolejna decyzja po czerwcowym zawieszeniu jego licencji w Nowym Jorku. Powodem są kłamstwa na temat wyborów w 2020 roku.

Giuliani przewodził kampanii prawnej Donalda Trumpa po tym, jak były prezydent USA przegrał wybory w 2020 roku. Prawna ofensywa miała na celu zanegowanie wyników wyborów, które wyłoniły Joe Bidena jako prezydenta.

 

ZOBACZ: Raport Senatu USA krytykuje działania policji przed szturmem na Kapitol

 

W Nowym Jorku sąd zdecydował, że Giuliani nie może praktykować prawa, ponieważ jego oświadczenia były "wyraźnie fałszywe i zwodzące dla sądów, prawodawców i opinii publicznej". Praktyka w Waszyngtonie będzie zawieszona, dopóki nowojorskie sądy nie zakończą swoich postępowań.

Uchylona licencja prawnicza Rudy'ego Giulianiego

Jego licencja została uchylona, rozpatrywane są też kroki dyscyplinarne. Sąd apelacyjny przypomniał zamieszki na kapitolu 6 stycznia 2021 roku, wskazując, że gotowość Giulianiego do negowania wyników wyborów fałszywymi twierdzeniami zagrażała interesowi publicznemu i mogła podważać wiarę społeczeństwa w proces wyborczy.

 

ZOBACZ: Donald Trump osobiście pozwie Marka Zuckerberga. Powodem ban na Facebooku

 

"Postępowanie dyscyplinarne pokazuje, jak bardzo upadł Rudy Giuliani od swoich najświetniejszych czasach, kiedy był numerem trzy w amerykańskim Departamencie Sprawiedliwości i prokuratorem krajowym na Manhattanie" – przypomina "The Guardian". Giuliani był burmistrzem Nowego Jorku w latach 1994-2001.

pdb/ sgo/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie