"Trump będzie doskonałym prezydentem” - Rudolph Giuliani w wywiadzie dla Polsat News

Świat
"Trump będzie doskonałym prezydentem” - Rudolph Giuliani w wywiadzie dla Polsat News
Polsat News

Doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa, były burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani porównał tegorocznego zwycięzcę wyścigu do Białego Domu do prezydenta Ronalda Reagana. Jego zdaniem jest możliwe zniesienie wiz do USA dla Polaków. Z jednym z czołowych polityków Partii Republikańskiej rozmawiał redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

- Znam go 28 lat. Znam go z życia prywatnego i biznesowego. 102 dni w kampanii spędziłem z nim osobiście, ramię w ramię. Myślę, że Donad Trump będzie doskonałym prezydentem - powiedział Giuliani.

 

"Racjonalny Amerykanin i patriota"

 

- Jest to człowiek niezmiernie racjonalny, Amerykanin, patriota. Ma wszelkie cechy, które powinny uczynić go wspaniałym prezydentem - dodał.

 

Giuliani podkreślał, że Trump jest "człowiekiem myślącym niesztampowo". - On nie jest zadowolony z tego, jak działał nasz rząd przez ostatnie 8 lat, ale tak naprawdę z tego, jak rząd działał od czasów Ronalda Reagana. I chce to zmienić. Chce zredukować wielkość rządu federalnego i oddać dużą część tej władzy w ręce stanów i samorządów - stwierdził Rudolph Giuliani.

 

Giuliani zapowiedział także poluzowanie polityki fiskalnej przez Trumpa.

 

- Chce też zredukować podatki dla firm z 35 do 15 proc. Tak aby amerykańskie firmy mogły wykorzystać te pieniądze dla zbudowania większych fabryk i sklepów oraz rozwoju nowoczesnych technologii. Trump chce pobudzić amerykańską gospodarkę do 3-4 proc. wzrostu PKB rocznie - wyjaśnił polityk.

 

"Jest możliwe zniesienie wiz dla Polaków"


Podczas kampanii wyborczej Donald Trump spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Jako kandydat na prezydenta obiecał wówczas, że zniesie obowiązek wizowy dla Polaków.

 

Pytany o to Rudolph Giuliani ocenił, że może się tak stać, choć przeprowadzenie tej zmiany nie będzie łatwe.


- Myślę, że jest to możliwe jako część całej reformy polityki imigracyjnej. Jest to coś, co pewnie ugrzęźnie w strasznie skomplikowanej debacie, która nie będzie miała nic wspólnego z Polską - stwierdził Giuliani.

 

- Polska w tej sytuacji tkwi między młotem a kowadłem: tym, że Trump chce zreformować politykę imigracyjną a Demokraci są przeciwni. Wydaje mi się, że w kwestii Polaki damy radę osiągnąć porozumienie i summa summarum do zniesienia wiz dojdzie - zaznaczył Rudolph Giuliani.

 

Urodzony w 1944 roku Giuliani ma włoskie pochodzenie i w przeszłosci pełnił funkcję nowojorskiego prokuratora oraz zastępcy amerykańskiego prokuratora generalnego. W 1994 roku został burmistrzem Nowego Jorku. Przeprowadził w mieście kampanię walki z przestępczością oraz reorganizację policji. W 2000 r. kandydował bez rezultatu do Senatu przeciwko Hillary Clinton. W 2008 roku startował w prawyborach prezydenckich z ramienia partii republikańskiej, jednak ostatecznie nie uzyskał jej nominacji.

 

polsatnews.pl

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie