Czterodniowy tydzień pracy. Islandia ogłosiła wynik testów

Biznes
Czterodniowy tydzień pracy. Islandia ogłosiła wynik testów
Pixabay/MonicaVolpin
Islandia ogłosiła wynik testów czterodniowego tygodnia pracy

Testy czterodniowego tygodnia pracy na Islandii okazały się "ogromnym sukcesem". W wyniku przeprowadzonego eksperymentu, wielu pracownikom zmieniono warunki umów i skrócono godziny pracy. Islandczycy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie. Poprawiło się także ich zdrowie i odzyskali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Próby, w których pracownicy otrzymywali taką samą wypłatę za krótszy tydzień pracy, miały miejsce w latach 2015-2019. Zdaniem badaczy analizujących wyniki eksperymentu, wydajność w większości miejsc pracy pozostała taka sama lub poprawiła się.

 

Eksperymentem objęto ostatecznie ponad 2500 pracowników, co stanowi około 1 proc. ludności czynnej zawodowo Islandii.

 

ZOBACZ: 4-dniowy tydzień pracy zwiększa produktywność pracowników o 40 procent

 

- Wielu z nich przeniosło się z pełnoetatowego, 40-godzinnego tygodnia, do systemu pracy w wymiarze 35-36-godzin - twierdzą naukowcy z brytyjskiego think tanku Autonomy i Association for Sustainable Democracy (Alda) w Islandii.

 

Badania skłoniły związki zawodowe do renegocjacji wzorców pracy i obecnie 86 proc. islandzkiej siły roboczej albo przeszło do krótszego czasu pracy za taką samą płacę, albo uzyska do tego prawo - poinformowano.

Znaczna poprawa samopoczucia

Pracownicy zgłaszali zdecydowaną poprawę stanu swojego zdrowia i równowagi psychicznej. Wskazali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie. Podkreślili, że balans między ich życiem zawodowym a prywatnym znacznie się poprawił. 

 

ZOBACZ: Czterodniowy tydzień pracy w Finlandii. Czy to możliwe w Polsce?

 

- To badanie pokazało, że największy na świecie eksperyment krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym, okazał się ogromnym sukcesem pod każdym względem - stwierdził Will Stronge, dyrektor ds. badań w Autonomy. Następnie dodał, że z badań wynika, że "sektor publiczny dojrzał do bycia pionierem krótszych tygodni pracy – i można z tego wyciągnąć wnioski dla innych rządów”.

 

Gudmundur D. Haraldsson, badacz z Alda, stwierdził natomiast, że "islandzka podróż w krótszy tydzień pracy mówi nam, że nie tylko można mniej pracować w dzisiejszych czasach, ale że możliwe są również postępujące zmiany w tym zakresie". 

Testy także w innych krajach

Szereg innych badań jest obecnie prowadzonych na całym świecie, w tym w Hiszpanii i przez Unilever w Nowej Zelandii.

 

Hiszpania sprawdza działanie czterodniowego tygodnia pracy dla firm - ma to częściowy związek z wyzwaniami stawianymi przez pandemię koronawirusa.

 

ZOBACZ: Hiszpanie przetestują czterodniowy tydzień pracy

 

Natomiast Unilever w Nowej Zelandii daje również pracownikom szansę na skrócenie czasu pracy o 20 proc. bez wpływu na wynagrodzenia w okresie próbnym.

 

W maju, raport zlecony przez Platform London, w ramach kampanii "4 Day Week", sugerował, że krótsze godziny pracy mogą zmniejszyć ślad węglowy w Wielkiej Brytanii.

 

kmd/msl / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie