Islandia. Wybuch wulkanu i czerwone niebo nad wyspą

Świat
Islandia. Wybuch wulkanu i czerwone niebo nad wyspą
PAP/EPA/Icelandic Meteorological Office / HANDOUT
Sejsmolodzy od kilku tygodni ostrzegali, że wkrótce może dojść do erupcji

Na islandzkim półwyspie Reykjanes, w pobliżu stolicy kraju Reykjaviku, wybuchł wulkan Fagradalsfjall. Stało się to pierwszy raz od około 800 lat. Erupcję poprzedziło około 40 tysięcy niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

"Rozpoczęła się erupcja wulkanu Fagradalsfjall. Ruch lotniczy obowiązuje czerwony alert. Sejsmografy nie zanotowały jednak większych drgań" - głosi komunikat Urzędu.

 

Wulkan Fagradalsfjall, będący częścią systemu wulkanicznego Krysuvik, znajduje się na półwyspie Reykjanes, w południowo zachodniej części Islandii, w odległości ok. 40 km od Reykjaviku.

 

Sejsmolodzy ostrzegali przed wybuchem

 

Rejon wulkanu jest praktycznie niezamieszkały. W pobliżu znajduje się jedynie mały port rybacki Grindavik. W ostatnich tygodniach zanotowano tam co najmniej 40 tys. wstrząsów tektonicznych, które zapowiadały wielką erupcję. Na zdjęciach publikowanych przez lokalne media widać nocne niebo oświetlone czerwoną poświatą.

 

ZOBACZ: Ponad 50 tys. wstrząsów na Islandii. Budzi się wulkan uśpiony od 800 lat (artykuł z czwartku)

 

Przed zbliżającym się wybuchem ostrzegali od dłuższego czasu sejsmolodzy obserwujący narastającą aktywność sejsmiczną. Grupa naukowców udała się śmigłowcem do rejonu wulkanu aby ocenić intensywność i wielkość erupcji oraz stwarzane przez nią zagrożenie.

 

WIDEO: Wybuch wulkanu na Islandii

  

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, międzynarodowy port lotniczy Keflavik stolicy Islandii Reykjaviku nie przerwał pracy po piątkowej erupcji wulkanu. Decyzję o tym czy wykonywać loty pozostawiono liniom lotniczym. Na internetowym rozkładzie lotów z Keflaviku nie widać jednak żadnych zmian.

 

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 r. spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie