Portugalia. Rząd: pomimo kampanii szczepień nadeszła czwarta fala pandemii

Świat
Portugalia. Rząd: pomimo kampanii szczepień nadeszła czwarta fala pandemii
gov.pt
- Musimy się zmierzyć z tą czwartą falą pandemii, która właśnie nadeszła - powiedział premier Antonio Costa

Premier Portugalii Antonio Costa oraz minister zdrowia Marta Temido ogłosili we wtorek, że pomimo rekordowej liczby wykonanych szczepień przeciwko koronawirusowi kraj dotknęła czwarta fala pandemii COVID-19.

- Musimy się zmierzyć z tą czwartą falą pandemii, która właśnie nadeszła - powiedział Costa podczas spotkania z dziennikarzami w Lizbonie.

Zarówno premier, jak i szefowa resortu zdrowia ogłosili, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń władze państwowe mogą zdecydować się na przywrócenie części restrykcji przeciwepidemicznych.

Może dojść do podwojenia 

Minister Temido zaznaczyła, że służby sanitarno-epidemiologiczne Portugalii spodziewają się, iż w najbliższych dwóch tygodniach może dojść do podwojenia się dziennych przypadków infekcji. Przypomniała, że w ciągu ostatniej doby zakaziło się w kraju ponad 2 tys. osób.

 

ZOBACZ: Szczepienia COVID-19. Specjaliści potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek w ciąży

 

Resort zdrowia spodziewa się, że nasilająca się pandemia może utrudnić kampanię podawania preparatów przeciwko COVID-19 w okresie, kiedy w całym kraju przeprowadzana jest nienotowana wcześniej liczba szczepień.

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w poniedziałek w Portugalii podano 141,5 tys. dawek, czyli rekordową ich liczbę w ciągu jednego dnia. Dotychczas służby medyczne tego 10-milionowego kraju wykorzystały podczas szczepień 8,7 mln dawek. Proces szczepień zakończyło ponad 3,5 mln mieszkańców Portugalii.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie