Nie będzie kwarantanny dla zaszczepionych. Ministerstwo wycofuje się z pomysłu

Polska
Nie będzie kwarantanny dla zaszczepionych. Ministerstwo wycofuje się z pomysłu
Polsat News
Rzecznik resortu zdrowia na antenie Polsat News poinformował, że obecnie w Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu delta

Osoby zaszczepione będą objęte nadzorem sanitarnym, a nie kwarantanną po kontakcie z wariantem delta - przekazał w Polsat News Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. W poniedziałek informował, że każdy w tym osoby, które przyjęły szczepionkę będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę.

Poniedziałkową decyzję we wtorek odwołał rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Resort zdecydował się objąć osoby zaszczepione dozorem sanitarnym, a nie jak planowano kwarantanną. Spowodowane ma to być obawą, że przymusowa kwarantanna zniechęci do szczepień. 

 

- Poprosiliśmy sanepid o przeanalizowanie danych dotyczących zakażeń różnymi wariantami, czyli delta, beta i gamma. Tych przypadków mamy 166 i na te 166 tylko 3 to osoby w pełni zaszczepione, więc szczepionki nas chronią. Kwarantanny wprowadzane przez inspektorów wynikały z tego, że nie wiedzieliśmy jak ten wariant się przenosi - wyjaśniał w Polsat News rzecznik MZ. 

"Szczepionki chronią w 100 proc."

Dodał, że "teraz wiemy, że osoby zaszczepione są chronione na 100 proc. przed ciężkim przebiegiem, przed hospitalizacją i zgonem". - Te 3 przypadki świadczą, że możliwość zakażenia jest niewielka, stąd tylko nadzór ze strony sanepidu - przekazał. 

 

Rzecznik zapewnił, że szczepionki chronią przed zakażeniem, więc nie jest konieczna kwarantanna. - Wystarczy tylko telefon ze strony sanepidu i notoryczne pytanie o stan zdrowia - zaznaczył. - Nie ma ognisk wariantu delta - podkreślał. 

 

WIDEO: Nie będzie kwarantanny dla zaszczepionych

 

- Mamy 55 proc. zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką, jeśli dojdziemy do 70-80 proc. możemy być spokojni o przyszłość po wakacjach - przekazał, pytany o możliwość wystąpienia czwartej fali na jesieni. 

14 dni kwarantanny 

Wcześniej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w Polsat News, że Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J". We wtorek przekazał, że będzie inaczej. 

 

ZOBACZ: Wariant Delta. Kwarantanna nawet dla zaszczepionych

 

Rzecznik resortu zdrowia na antenie Polsat News poinformował, że obecnie w Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu delta koronawirusa. Dodał, że transmisja tego wariantu w naszym kraju nie jest duża. - Głównie dotyczy to osób, które wracają z zagranicy, bądź osób po kontakcie z osobami z zagrożonych destynacji - powiedział. 

 

- Nie ma w tej chwili ognisk. Te przypadki są szybko wyłapywane. Jest izolacja, kwarantanna. Często zalecane izolacja i kwarantanna 14 dni, czyli większe obostrzenia i restrykcje wobec tych osób niż w przypadku choćby wariantu brytyjskiego, z którym do tej pory mieliśmy do czynienia - dodał.

laf/msl/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie