Liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona. "Korzystne tendencje na rynku pracy"

Biznes
Liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona. "Korzystne tendencje na rynku pracy"
Polsat News

Ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w czerwcu br. wyniosła 994,8 tys. osób i w porównaniu do stanu z końca maja br. zmniejszyła się o 31,9 tys., czyli o 3,1 proc. - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak podkreśla resort, takie wyniki to "zasługa działań osłonowych rządu w walce z pandemią COVID-19".

- Szacowana przez Ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu czerwca br. 6,0 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. - podało MRPiT.

 

Cytowana w informacji wiceminister Iwona Michałek przyznała, że czerwiec jest pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy poziom bezrobocia rejestrowanego spadł poniżej miliona. - Dzisiejsze dane pokazują, że tendencje na rynku pracy są korzystne, na co oczywiście miały wpływ podejmowane przez Rząd działania osłonowe w walce z pandemią COVID-19 - podkreśliła.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 10 proc.

Z danych resortu wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,5 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,2 proc.). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 10 proc.

 

W zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca czerwca br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 8,1 mln miejsc pracy - dodano.

 

ZOBACZ: Ubezpieczenie zdrowotne także dla bezrobotnych. Trwają prace nad reformą

 

W czerwcu br. - według wstępnych danych - pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 114,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 0,7 tys. (0,6 proc.) mniej niż w maju 2021 r., ale o 20,8 tys. (22,4 proc.) więcej niż w czerwcu 2020 r.

 

Ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w czerwcu br. wyniosła 994,8 tys. osób bezrobotnych i w porównaniu do stanu z końca maja br. zmniejszyła się o 31,9 tys. osób, czyli o 3,1 proc. - podało MRPiT.

Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce to 3,8 proc. 

- Według opublikowanych 1 lipca br. danych przez Eurostat w maju br. stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,8 proc. Zharmonizowana stopa bezrobocia w Unii Europejskiej (27) wyniosła 7,3 proc., a w strefie euro - 7,9 proc. - poinformował resort.

 

Dodał, że wskaźnik w Polsce (po korekcie) był o 0,6 punktu proc. wyższy niż w maju 2020 r., podczas gdy wskaźnik w UE wzrósł rok do roku o 0,4 p. p. (z 6,9 proc. do 7,3 proc.).

"Bezrobocie może spadać nawet do końca roku"

Bezrobocie może spadać nawet do końca roku - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk odnosząc się do szacunków MRPiT o spadku w czerwcu stopy bezrobocia o 0,1 proc. mdm. Dodała, że to typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy.

 

Jak wskazała ekspertka Konfederacji Lewiatan, "obecny odpływ bezrobotnych jest związany prawdopodobnie z uzupełnieniem wakatów w branżach, które z uwagi na zamknięcie odnotowały odpływ pracowników do firm oferujących bardziej stabilne warunki zatrudnienia".

 

ZOBACZ: Senior chce iść do pracy na emeryturze? Nowy sondaż

 

Dodała, że niewielki spadek liczby ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 0,7 tys. mniej niż w maju) może wynikać nie tylko z mniejszego zainteresowania pracodawców usługą pośrednictwa pracy świadczonego przez powiatowe urzędy pracy, ale również mniejszej puli środków kierowanych na wsparcie osób bez zatrudnienia.

"Spadek bezrobocia ma charakter sezonowy"

Według Fedorczuk, opublikowane wstępne dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w czerwcu 2021 r., potwierdzają wcześniejsze obserwacje, że rynek pracy wraca do stanu sprzed pandemii. - Widoczny spadek bezrobocia ma charakter sezonowy i zgodnie z przewidywaniami opartymi na danych z poprzednich lat będzie trwał do listopada, grudnia - zaznaczyła.

 

Zwróciła uwagę, że nadal bardzo poważnym problemem jest niewystarczająca podaż pracy. Wskazała, że osób pozostających w rejestrach bezrobotnych nie można utożsamiać z potencjalnymi pracownikami z uwagi na częstą rozbieżność pomiędzy miejscem zatrudnienia i miejscem zamieszkania przy niskiej mobilności przestrzennej i niedopasowaniu profilu i poziomu kwalifikacji pracowników do potrzeb zakładów pracy.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie