Senior chce iść do pracy na emeryturze? Nowy sondaż

Polska
Senior chce iść do pracy na emeryturze? Nowy sondaż
pixabay.com/jp26jp
Prawie 40 proc. badanych chce pracować na emeryturze.

Co trzeci Polak nie przewiduje, że będzie pracować ma emeryturze. Jednocześnie prawie 40 proc. już planuje, że po osiągnięciu wieku granicznego będzie nadal aktywnych zawodowo. Z badania UCE RESEARCH wynika, że za wyborem stoi obawa przed zbyt niskimi świadczeniami społecznymi i spadkiem poziomu zycia.

Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH wynika, że 37,7 proc. respondentów zamierza nadal angażować się zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zamożni chcą pracować dalej

Z badania wynika, że zwolennikami pracy po osiągnięciu wskazanego wieku są przede wszystkim osoby uzyskujące od 7 do blisko 9 tys. zł netto miesięcznego dochodu. "W tej grupie zamierza pracować aż 57,1 proc. badanych, drugi wynik zajmują Polacy z dochodami od 5 do prawie 7 tys. zł, których 52,9 proc. zadeklarowało aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego" - napisano w raporcie.


Aktywny zawodowo zamierza być co czwarty pytany w wieku 60+.

 

W ocenie autorów badania, osoby osiągające wyższe dochody zdają sobie sprawę z faktu, że przyszła emerytura nie zapewni im życia na poziomie, do którego są przyzwyczajeni. Dlatego naturalną decyzją będzie dla nich kontynuowanie pracy zawodowej.

 

ZOBACZ: Poznań. Geriatryczne Centrum Medyczne „widmo”. Seniorka musiała zapłacić nawet kilkanaście tys. zł

 

"Być może, o ile im zdrowie pozwoli, będą pracowali nawet w dość podobnym zakresie czasowym, jak to robią obecnie" - wskazano.


Dodają, że osoby, które zadeklarowały aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego, z reguły są bardziej świadomi ww. zagrożenia niskimi świadczeniami emerytalnymi.


W tej grupie są głównie osoby z wykształceniem średnim i wyższym, które w ocenie analityków, osoby lepiej wykształcone są bardziej świadome tego, jak niskie świadczenia mogą ich czekać w przyszłości.

Mniej zamożni chcą odpocząć

Z badania wynika, że 30,3 proc. zapytanych jest pewnych, że pracować na emeryturze nie będzie.

 

"Najwięcej rodaków niechętnych pracy na emeryturze zarabia mniej niż 3 tys. zł – 35,5 proc. wskazań" - czytamy w raporcie.

 

ZOBACZ: Emerytura skromna, ale o 30 zł za wysoka. Pomocy nie będzie


Badanie pokazuje, najwięcej deklaracji niepracowania na emeryturze złożyły osoby w wieku 60+ i takich wskazań jest ponad 59 proc.

Jedna trzecia niezdecydowanych

32 proc. ankietowanych nie ma zdania w sprawie pracy na emeryturze. W grupie 60+ zdania nie ma 15,3 proc. pytanych.

 

"To, że trzecia osoba jest niezdecydowana, może świadczyć o tym, że niektórzy, choć chcieliby odpoczywać na emeryturze, biorą pod uwagę, że jednak będą musieli zarobkować" - tłumaczą autorzy sondażu. 

 

Badanie pokazuje ponadto, że wśród respondentów z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym przeważają osoby, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Polityka a praca na emeryturze

Wpływ na preferencje dotyczące aktywności w wieku dojrzałym mogą mieć preferencje polityczne. Pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej (42,5 proc.) oraz Lewicy (41,6 proc.).


Po drugiej stronie zestawienia są wyborcy PSL-KP – 21 proc. wskazań.


Jednak największy odsetek chętnych do pracy na emeryturze (44 proc.) jest wśród osób, które nie wskazały żadnego z ugrupowań politycznych - podano.

 

ZOBACZ: "Jeśli ceny za prąd pójdą do góry, emeryci będą zastanawiać się, czy nie przykręcić grzejników"


Według analityków UCE RASEARCH, wśród osób starszych cele życiowe mocno się zmieniają, głównie pod wpływem stanu zdrowia. "Są też inne czynniki, np. dotyczące opieki nad wnukami lub chęci podróżowania, ale pierwszy wymieniony element ma kluczowe znaczenie" – wskazują.


Badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland zrealizowane zostało metodą CAWI w okresie 18-20 czerwca na próbie 1145 dorosłych Polaków.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie