Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Marek Balt zawieszony w prawach członka partii

Polska
Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Marek Balt zawieszony w prawach członka partii
Polsat News
Marek Balt zawieszony w prawach członka partii

Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy i szef śląskich struktur partii, europoseł Marek Balt, oraz dwoje związanych z tym ugrupowaniem radnych Sejmiku woj. Śląskiego zostało zawieszonych w prawach członków partii - poinformował w poniedziałek jej lider Włodzimierz Czarzasty.

W przypadku obojga radnych, Gabrieli Łacnej i Rafała Porca, powodem zawieszenia jest niedawne poparcie - wspólnie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości - wniosku o wotum zaufania oraz absolutorium dla zarządu woj. śląskiego, kierowanego przez Jakuba Chełstowskiego z PiS.

 

Powodem zawieszenia europosła Balta - szefa Nowej Lewicy na Śląsku - jest natomiast brak reakcji na taką postawę radnych, głosujących w śląskim sejmiku w tej i niektórych innych sprawach razem z PiS.

 

ZOBACZ: W poniedziałek komisarz wyborczy ma potwierdzić wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Łodzi

Poparcie absolutorium dla PiS na Śląsku

- Poparcie przez radnych Nowej Lewicy absolutorium i wotum zaufania uważam za decyzję skandaliczną i niezgodną z linią partii. To jest tak, jakby posłowie i posłanki Nowej Lewicy głosowali za absolutorium dla rządu PiS-u - powiedział Czarzasty podczas konferencji prasowej w Sosnowcu.

 

ZOBACZ: Powrót Tuska. Nitras: Trzaskowski chciał wyborów, ale zarząd PO nie podzielił tej opinii

 

- Nie można używać retoryki antypisowskiej i głosować razem z PiS-em - podkreślił wicemarszałek Sejmu.

 

- W partii musi być konsekwencja: nie ma dowolności w sprawach zasadniczych. To jasne stanowisko Lewicy w sprawie granicy rozmowy z PiS-em - mówił lider Nowej Lewicy.

Sąd koleżeński rozstrzygnie sprawę

Sprawą zawieszonych radnych ma teraz zająć się partyjny sąd koleżeński, który może zdecydować o usunięciu zawieszonych działaczy z partii.

 

Jak poinformował Czarzasty, zawieszenie w prawach członka partii oznacza utratę wszystkich pełnionych w niej funkcji. W przypadku europosła Balta - oznacza to funkcje wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, szefa jej śląskich struktur oraz członka rady wojewódzkiej i rady krajowej partii.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie