W poniedziałek komisarz wyborczy ma potwierdzić wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Łodzi

Polska
W poniedziałek komisarz wyborczy ma potwierdzić wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Łodzi
Polsat News
Łódzka aktywistka chce odwołania Hanny Zdanowskiej

Po południu komisarz wyborczy ma potwierdzić zawiadomienie z wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej - poinformował w poniedziałek Michał Michalski z łódzkiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W imieniu grupy obywateli, złożono zawiadomienie z wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny przed końcem kadencji - podano oficjalnie w lokalnej delegaturze KBW.

 

Oficjalne potwierdzenie tego faktu przez komisarza wyborczego jest spodziewane w poniedziałek po południu.

 

- Komisarz będzie dopiero około godziny 16.00. Wtedy podejmie działania - przekazał Michalski.

 

ZOBACZ: Burze z silnym deszczem. Alerty drugiego stopnia o wezbraniu wód

 

- Liczymy na to, że wielu łodzian poprze wniosek o referendum w sprawie odwołanie prezydent Zdanowskiej – tłumaczyła w piątek, w dniu wpłynięcia zawiadomienie z wnioskiem pełnomocniczka inicjatorów referendum, łódzka działaczka społeczna Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, która od lat walczy m.in o prawa mieszkańców kamienic przejmowanych przez prywatnych właścicieli.

 

- Wśród grup niezadowolonych łodzian są mieszkańcy walących się kamienic, ludzie oczekujący na mieszkania komunalne, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, kierowcy poruszający się po Łodzi, pracownicy spółek komunalnych, ludzie kultury, pracownicy szkół, seniorzy.

"Bezzasadne podwyżki"

"Czarę goryczy przelały kolejne bezzasadne podwyżki kosztów życia w mieście obowiązujące od wczoraj, Łodzianie nie zgadzają się na dalszą niegospodarność, bagatelizowanie ich problemów i ciągłe ośmieszanie wizerunku miasta" - napisano w dokumencie, który przesłała pod koniec ubiegłego tygodnia Wojciechowska van Heukelom.

 

Społeczniczka podkreśliła, że o niekompetencji prezydent Zdanowskiej świadczy wzrost niezadowolenia mieszkańców ze sposobu zarządzania Łodzią.

 

ZOBACZ: Łódź. Zabójstwo w Parku na Zdrowiu. Policja publikuje wizerunki świadków i prosi o kontakt

 

- W mieście praktycznie nie da się funkcjonować, ani w nim mieszkać ani po nim jeździć - powiedziała Wojciechowska van Heukelom.

 

- Można odnieść wrażenie, że prezydent Zdanowska kompletnie nie panuje nad tym, co dzieje się w mieście. Jej wizerunek został tak wytworzony i tak wykreowany, że to stanowi realny problem - mówiła Wojciechowska van Heukelom.

Rzecznik prezydent odpowiada

W komentarzu do złożonego wniosku o referendum ws. odwołania Zdanowskiej jej rzecznik Marcin Masłowski napisał: "Inicjatorką tej »akcji« jest polityk udający społecznika, czyli pani Wojciechowska von Heukelom, której stowarzyszenie za wynajmowany od Miasta lokal jest winne łodzianom od wielu lat blisko 100 tysięcy złotych. Kilka lat temu zapowiedziałem, że do czasu uregulowania tego długu nie będę komentował żadnych wyczynów pani von Heukelom" – przekazał Masłowski.

 

W poniedziałek rano Agnieszka Wojciechowska von Heukelom przesłała  komunikat, w którym skrytykowała słowa rzecznika prezydent Zdanowskiej.

 

"Autorem nieprzystającego do sytuacji reakcji przesłanej mediom z urzędu jest powołany przez Hannę Zdanowską na stanowisko rzecznika prezydenta Marcin Masłowski, były dziennikarz »Gazety Wyborczej«, którego utrzymanie kosztuje łódzkich podatników 15 tysięcy złotych miesięcznie. Zamieszczone w tekście publiczne pomówienia, naruszające dobra osobiste celem dyskredytacji działań moich i Komitetu, to ewidentne złamanie prawa (art. 212 kk), dlatego kierujemy do sądu akt oskarżenia w tej sprawie" – napisała w komunikacie pełnomocniczka inicjatorów zorganizowania referendum ws. odwołania prezydent Zdanowskiej.

 

ZOBACZ: Łódź. Policjanci handlowali bronią? Są podejrzani o powiązania z przemytnikami

 

- Przesłana mediom urzędowa reakcja po raz kolejny utwierdza inicjatorów referendum w przekonaniu o konieczności odwołania prezydent Hanny Zdanowskiej przed upływem kadencji – argumentowała.

 

- Naszym zdaniem dowodzi wprost irracjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych - gigantyczne wynagrodzenia bliskich prezydent urzędników za kiepską pracę - przy drastycznie wzrastającym zadłużeniu Łodzi – napisano w komunikacie.

 

- W opinii inicjatorów referendum Prezydent Zdanowska nie jest zdolna do dalszego zarządzania, mało uczestniczy w życiu miasta, unika wszelkich debat, nie pojawia się na sesjach Rady Miejskiej - przekazała Wojciechowska von Heukelom.

 

Czy PiS poprze wniosek?

 

Łódzcy politycy Prawa i Sprawiedliwości nie podjęli jeszcze decyzji, czy poprą wniosek o odwołanie prezydent Zdanowskiej.

 

- Będziemy się zastanawiać, ale widać jasno, że rządy prezydent Zdanowskiej mieszkańcom Łodzi nie odpowiadają - powiedział po złożeniu wniosku przewodniczący miejskiego klubu radnych PiS Radosław Marzec.

 

- Miasto jest zadłużone. Wzrastają opłaty m.in. za śmieci, była próba podwyżki cen wody. Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta pokazuje, że łodzianie mają już dosyć rządów Hanny Zdanowskiej - mówił.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski z Koalicji Obywatelskiej, współrządzącej miastem, skrytykował pełnomocniczkę grupy obywateli, którzy złożyli w piątek wniosek o referendum ws. odwołania prezydent Zdanowskiej.

 

- Pani Agnieszka Wojciechowska van Heukelom ma oczywiście do tego prawo, jako mieszkanka Łodzi, przy czym staje się główną hejterką Łodzi. Jest przy każdej awanturze budując swój wizerunek i potencjał polityczny - podkreślił po podaniu informacji o wniosku Gołaszewski.

 

ZOBACZ: Konkolewski: sądy są zbyt pobłażliwe wobec nietrzeźwych kierowców

 

- O tym, jakiem poparciem cieszy się Hanna Zdanowska świadczy jej wynik wyborczy sprzed trzech lat, czyli ponad 70 procent poparcia łodzian - mówił.

 

-Łódź zmierza w dobrym kierunku. Nie sądzę, aby ta inicjatywa referendalna zakończyła się jakimkolwiek sukcesem - podkreślił Gołaszewski.

 

Aby odbyło się referendum ws. odwołania prezydenta miasta inicjatorzy muszą złożyć podpisy przynajmniej 10 procent mieszkańców. W przypadku Łodzi, w której mieszka ok. 700 tys. osób, podpisów musi być ok. 70 tys.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie