Burze z silnym deszczem. Alerty drugiego stopnia o wezbraniu wód

Polska
Burze z silnym deszczem. Alerty drugiego stopnia o wezbraniu wód
Pixabay/DerTobiSturmjagd

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w niedzielę przed silnym deszczem z burzami w sześciu województwach północnej i wschodniej Polski. Wydano też alerty drugiego stopnia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych wód na Mazowszu.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami z burzami obowiązują w niedzielę w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

 

Na tych obszarach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Zapowiadana wysokość opadów to od 30 mm do 40 mm, lokalnie 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

 

Synoptycy ostrzegają też przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego i centralnej części Podlasia. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, meteorolodzy przewidują tam wzrosty stanu wody w rzekach, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych.

 

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

 

Jak podano, gwałtowne wzrosty stanów wody mogą wystąpić także w zlewni Pilicy w woj. świętokrzyskim. Przewiduje się wzrosty stanu wody w rzekach i lokalne przekroczeń stanów ostrzegawczych. IMGW nie wyklucza tam podtopień.

Interwencje na Mazowszu

W związku z przechodzącym przez Mazowsze frontem burzowym strażacy interweniowali w sobotę 259 razy - przekazał rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

 

Najwięcej działań miało miejsce w Mińsku Mazowieckim (85), Otwocku (40), Piasecznie (35) i w Warszawie (25). Strażacy usuwali tam skutki podtopień budynków, piwnic i ulic. Nikt nie został ranny.

Ostrzeżenia I stopnia - Łódzkie

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami wydał w niedzielę dla regionu łódzkiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Groźne zjawiska pogodowe mają występować na terenie całego województwa od godz. 12 do godz. 21.

 

Zgodnie z komunikatem wydanym przez dyżurnego synoptyka IMGW, prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Towarzyszyć im będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Wysokość opadu może lokalnie sięgać 50 mm. Miejscami może też pojawić się grad.

 

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, Skierniewice, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski.

Ostrzeżenia I stopnia - Wielkopolskie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem, burzami, a miejscami opadami gradu, jakie mogą wystąpić na terenie 17 powiatów Wielkopolski.

 

Według prognoz w niedzielę od godz. 13 na terenie 17 powiatów północnej, wschodniej i południowej Wielkopolski prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Synoptycy oceniają, że spadnie od 30 mm do 40 mm, a lokalnie 50 mm deszczu.

 

Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru wiejącego z prędkością do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić także opady gradu.

 

Prognozowane opady i burze mają ustąpić do godz. 21

 

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie