Portugalia. Rząd wprowadza godzinę policyjną w 45 powiatach z powodu nasilenia się pandemii

Świat
Portugalia. Rząd wprowadza godzinę policyjną w 45 powiatach z powodu nasilenia się pandemii
Zdjęcie ilustracyjne/ Flickr/copsadmirer@yahoo.es
Policja w Portugalii

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek wprowadzenie nocnej godziny policyjnej na terenie 45 powiatów z powodu nasilenia się pandemii Covid-19. Zacznie ona obowiązywać w piątek od godziny 23.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzeczniczka rządu Mariana Vieira da Silva, wprowadzenie restrykcji ma związek z szybko nasilającą się pandemią koronawirusa. Dodała, że władze kraju nie mogą stwierdzić, że "pandemia została opanowana".

Sytuacja w kraju się pogorszyła

- Sytuacja epidemiczna w kraju znacząco się pogorszyła, dlatego musimy przywrócić restrykcje sanitarne w powiatach o wysokim i bardzo wysokim ryzyku zakażeń - wyjaśniła przedstawicielka rządu premiera Antonia Costy.

 

ZOBACZ: Portugalia. Ponad 500 ognisk zakażenia koronawirusem. Dominuje wariant Delta

 

Vieira da Silva wskazała, że nocna godzina policyjna będzie obowiązywać w 45 powiatach między godz. 23.00 a godz. 5.00. Sprecyzowała, że wśród nich jest stolica kraju Lizbona, a także Porto. Poza godziną policyjną w powiatach o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej skrócone zostaną godziny pracy placówek handlu i usług, a także utrzymany obowiązek zdalnej pracy.

Wybory w pandemii

Rzeczniczka rządu wyjaśniła, że zaplanowane przez gabinet Costy na 26 września wybory samorządowe w Portugalii powinny odbyć się pomimo nasilenia pandemii. Zastrzegła jednak, że ich organizacja będzie uzależniona od rozwoju sytuacji sanitarnej w kraju.

 

Minionej doby odnotowano w Portugalii blisko 2,5 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od 13 lutego. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło pięć osób chorych na Covid-19.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie