Portugalia: Coraz więcej nowych zakażeń COVID-19. To przez wariant Delta

Świat
Portugalia: Coraz więcej nowych zakażeń COVID-19. To przez wariant Delta
PAP/EPA/ADI WEDA
Najwięcej zakażeń od lutego (Zdj. ilustracyjne)

Rośnie liczba zakażonych nowym wariantem koronawirusa Delta w Portugalii. Z szacunków państwowego instytutu zdrowia im. Ricardo Jorge'a wynika, że nowa mutacja jest już odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju.

Infekcje nasilają się szczególnie w aglomeracji Lizbony, gdzie według statystyk władz medycznych Portugalii ponad 70 proc. osób obecnie zainfekowanych SARS-CoV-2 w tym regionie to zakażeni wariantem Delta.

 

ZOBACZ: Wariant delta w Australii. Lockdown w Sydney

 

Coraz bardziej niepokojące są też dane dotyczące liczby dobowych infekcji. W piątek zanotowano ich ponad 1604, czyli najwięcej od 19 lutego br. Wprawdzie w sobotę dynamika zachorowań nieco spadała, ale wciąż liczba dziennych zakażeń utrzymywała się powyżej 1560 przypadków.

Szybko zmniejsza się też liczba miejsc w szpitalach dla osób leczących się na COVID-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Liczba zajętych tam łóżek przekracza już 86 proc.

 

Z powodu natężenia dynamiki zachorowań na COVID-19 podczas weekendu obowiązuje zakaz opuszczania aglomeracji Lizbony. Wyjątek stanowią osoby, które przeszły już pełen proces szczepień lub w ciągu ostatnich 72 godzin wykonały test, który dał wynik negatywny.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie