Epidemiolog: będzie czwarta, a nawet piąta i szósta fala epidemii

Świat
Epidemiolog: będzie czwarta, a nawet piąta i szósta fala epidemii
PAP/EPA/Gustavo Amador
Petit przewiduje, że "wirus nigdy nie zniknie, trzeba będzie z nim żyć przez wiele lat".

Szwajcarski epidemiolog Didier Petit, który stał na czele niezależnej komisji oceniającej skuteczność walki z epidemią Covid-19 we Francji, stwierdził w komisji spraw społecznych francuskiego senatu, że spodziewa się w najbliższych miesiącach „czwartej, a nawet piątej i szóstej fali epidemii”.

Petit przewiduje, że "wirus nigdy nie zniknie, trzeba będzie z nim żyć przez wiele lat". Jak powiedział w środę w komisji, obowiązek szczepień dla wszystkich to "trudny temat".

 

ZOBACZ: Powrót maseczek w Izraelu. Rośnie liczba zakażeń

 

Lekarze występujący w czwartek rano w programach radiowych i telewizyjnych, wzywali do jak najszybszego, pełnego zaszczepienia się.

 

Niektórzy twierdzili, że odstęp pomiędzy pierwszą a drugą szczepionką jest zbyt długi, by zapobiec nowej fali epidemii, której nadejścia spodziewają się "pod koniec lata lub we wrześniu".

Rosną zakażenia

Mimo postępów w tempie szczepień – połowa dorosłych mieszkańców Francji jest po pierwszym szczepieniu, a ponad 32 proc. po obu dawkach – "od kilku dni zapadalność na Covid-19 przestała się zmniejszać" – oświadczył po zebraniu rady ministrów rzecznik rządu francuskiego Gabriel Atal.

 

ZOBACZ: Portugalia. Ponad 500 ognisk zakażenia koronawirusem. Dominuje wariant Delta

 

Infekcjolog paryskiego szpitala Pitie-Salpetriere Robert Sebbag przyznał w wywiadzie dla telewizji LCI, że nie jest pewne, by zbiorowa odporność, jaką zapewnić mają szczepienia, była "panaceum na Covid-19".

 

Jego zdaniem należy zachęcać do szczepień, ale nie trzeba do nich zmuszać.

"Deptanie swobód publicznych"

Jean-Sebastien Fargou, założyciel i szef portalu Atlantico, krytykował strategię i taktykę władz francuskich.

 

Zarzucał im w wieczornej debacie radia France Inter, że od "początku pandemii popełniały błąd za błędem".

 

- Od ponad roku nie potrafimy zatrzymać choroby, to zatrzymujemy Francuzów – krytykował, nawiązując do trzech kolejnych lockdownów, które uznał za "deptanie swobód publicznych".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie