USA. Wywiad szpiegował prawicowego dziennikarza? NSA zaprzecza doniesieniom

Świat
USA. Wywiad szpiegował prawicowego dziennikarza? NSA zaprzecza doniesieniom
flickr/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0
Carlson to obecnie najpopularniejszy i najbardziej wpływowy publicysta stacji, znany z licznych kontrowersji i polemicznego stylu.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wydała we wtorek oświadczenie, w którym zaprzeczyła oskarżeniom publicysty telewizji Fox News Tuckera Carlsona, by był on obiektem wymierzonej w niego kampanii szpiegowskiej.

"Tucker Carlson nigdy nie był celem wywiadowczym NSA, a agencja nigdy nie miała żadnych planów, by zdjąć go z anteny" - napisano w komunikacie służby. NSA dodała, że "poza nielicznymi przypadkami", celem jej działań są obywatele i podmioty obcych państw.

 

ZOBACZ: Prezydent Brazylii zaatakował dziennikarza. "Zamknij się, jesteś draniem"

 

Oświadczenie odnosi się do słów Carlsona z jego poniedziałkowego programu, w którym stwierdził - powołując się na anonimowe źródło wewnątrz rządu - że "NSA monitoruje jego komunikację elektroniczną i planuje jej wyciek, próbując zdjąć ten program z anteny". Dodał później, że informacja jest "sprawdzona".

Fox News nie wierzy?

Mimo dużej wagi oskarżenia, sama stacja Fox News nie poświęciła we wtorek zarzutom miejsca na antenie, ani nie odniosła się do nich w oświadczeniu, co niektórzy komentują jako znak, że sama stacja nie wierzy w słowa swojego komentatora.

 

ZOBACZ: Szpieg w otoczeniu Merkel? "Powołują się na niego w raportach dla Kremla"

 

Carlson to obecnie najpopularniejszy i najbardziej wpływowy publicysta stacji, znany z licznych kontrowersji i polemicznego stylu. Broniąc publicysty przed pozwem o zniesławienie, prawnicy Fox News argumentowali przed sądem, że ze względu na polemiczny charakter jego programu i skłonności do przesady, nie powinno się jego słów traktować dosłownie.

 

Według doniesień mediów podczas prezydentury Trumpa dziennikarz regularnie udzielał rad ówczesnemu prezydentowi, a jego nazwisko było wielokrotnie wymieniane w kontekście potencjalnych kandydatów Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 2024 r.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie