Chiny: Kanadyjczyk oskarżony o szpiegostwo. Dyplomatów i dziennikarzy nie wpuszczono na rozprawę

Świat
Chiny: Kanadyjczyk oskarżony o szpiegostwo. Dyplomatów i dziennikarzy nie wpuszczono na rozprawę
zdjęcie ilustracyjne/ fot. Philip Jägenstedt/Flickr
Chińskie sądy są podporządkowane Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i mają ponad 99-procentowy odsetek wyroków skazujących

Władze Chin postawiły w piątek przed sądem jednego z Kanadyjczyków, zatrzymanych w 2018 r. i oskarżonych o szpiegostwo. Dyplomatów i dziennikarzy nie wpuszczono na rozprawę, która zbiegła się w czasie z rozmowami USA-Chiny na Alasce i zakończyła bez wydania wyroku.

Biznesmen Michael Spavor jest przetrzymywany w chińskich aresztach od grudnia 2018 roku, podobnie jak były dyplomata i ekspert ds. międzynarodowych Michael Kovrig. Obu Kanadyjczyków zatrzymano wkrótce po aresztowaniu w Vancouver wiceprezes koncernu Huawei, Meng Wanzhou.

 

ZOBACZ: Kanadyjczyk skazany na śmierć w Chinach. Drugi taki wyrok w ciągu dwóch dni

 

Proces Spavora w chińskim mieście Dandong przy granicy z Koreą Płn. zakończył się po około dwóch godzinach. Charge d’affaires kanadyjskiej ambasady w Pekinie Jim Nickel powiedział dziennikarzom, że nie ogłoszono wyroku i nie jest jasne, kiedy on zapadnie, ani czy odbędzie się kolejna rozprawa.

 

Chińskie sądy są podporządkowane Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i mają ponad 99-procentowy odsetek wyroków skazujących.

Nie zostali wpuszczeni 

Przed budynkiem sądu w Dandongu zgromadzili się urzędnicy z kanadyjskiej ambasady oraz przedstawiciele innych krajów, w tym USA, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Australii, Szwecji i Niemiec. Liczyli na możliwość obserwowania procesu, ale nie zostali wpuszczeni - podała agencja Reutera.

 

ZOBACZ: Chińskie władze aresztowały Kanadyjczyków. "Odwet za zatrzymanie Meng Wanzhou"

 

Początek procesu Spavora oraz Kovriga, który ma stanąć przed pekińskim sądem w poniedziałek, zbiega się w czasie z pierwszymi rozmowami wysokiego szczebla pomiędzy dygnitarzami z ChRL a członkami administracji prezydenta USA Joe Bidena w Anchorage na Alasce.

 

Chińskie władze oficjalnie zaprzeczają, że działania przeciwko Kanadyjczykom są związane ze sprawą wiceprezes Huawei, wobec której w Kanadzie toczy się postępowanie o ekstradycję do USA. Amerykańskie władze zarzucają jej oszustwa i grozi jej w Stanach Zjednoczonych wieloletnie więzienie.

"Uwielbiał życie i pracę w Chinach"

Były kanadyjski ambasador w Pekinie Guy Saint-Jacques ocenił jednak, że proces nieprzypadkowo odbył się w czasie rozmów USA-Chiny, a chińskie władze naciskają w ten sposób na Waszyngton, by wycofał zarzuty przeciwko Meng. - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ w rzeczywistości na tym etapie kanadyjski rząd nie może niestety zrobić nic - powiedział.

 

Krewni Spavora zaapelowali o jego bezwarunkowe uwolnienie. "Micheal jest zwyczajnym kanadyjskim biznesmenem, który dokonał nadzwyczajnych rzeczy, by budować konstruktywne więzi pomiędzy Kanadą, Chinami i Demokratyczną Republiką Korei" - napisali w oświadczeniu, odnosząc się do Korei Płn. Spavor zawodowo zajmował się wymianą kulturalną z tym krajem.

 

ZOBACZ: Chiny nie pozwolą na niepodległość Tajwanu. "Będziemy zwalczali separatystyczne działania"

 

"Uwielbiał życie i pracę w Chinach i nigdy nie zrobiłby niczego, by zaszkodzić interesom Chin ani Chińczyków" - oświadczyła jego rodzina.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie