Gwałtowne burze, wiatr o prędkości 100 km i gradobicie

Polska
Gwałtowne burze, wiatr o prędkości 100 km i gradobicie
Pixabay/ guvo59
Nad przeważającą część Polski napłynie masa powietrza zwrotnikowego, która za frontem będzie wypierana przez chłodniejsze powietrze polarne morskie

Na terenie całego województwa opolskiego spodziewane są gwałtowne burze z opadami deszczu i wiatrem, którego prędkość lokalnie może dochodzić do 100 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla województwa lubuskiego – dla północnej części regionu pierwszego, a dla południowej drugiego stopnia.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują płytkie niże, tylko nad Wyspy Brytyjskie i Skandynawię przesuwa się klin wyżowy. Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się nad zachodnią częścią kraju z południa na północ, w strefie linii zbieżności oraz chłodnego frontu atmosferycznego, podsuwającego się od południowego zachodu w głąb kraju.

 

Nad przeważającą część Polski napłynie masa powietrza zwrotnikowego, która za frontem będzie wypierana przez chłodniejsze powietrze polarne morskie.

W nocy będą burze i silne wiatry

Jak poinformowała w synoptyk, temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę wyniesie od 14 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 19-20 stopni na południu kraju. Prognozowane burze będą zróżnicowane w zależności od regionu. - Na południowym wschodzie burze oraz przelotne opady deszczu będą raczej izolowane, będą występować pojedynczo i punktowo dawać silniejsze opady wraz z porywami wiatru. Początkowo możliwe są także opady gradu - mówiła.

 

Z kolei na południowym zachodzie utworzy się duży obszar intensywnych opadów. "Ta strefa będzie się dość wolno przemieszczać znad Dolnego Śląska bardziej na północ, nad Ziemię Lubuską, więc te sumy opadów mogą być większe i dochodzić nawet do 40 mm" - powiedziała synoptyk. Jak podkreśliła, na czele tej strefy będą występowały silne porywy wiatru do 90 km/h.

 

W środę w całym kraju prognozowane jest duże zachmurzenie. - Największy potencjał do rozwoju burz będzie na południowym wschodzie i na północnym zachodzie, jednak możliwe są na obszarze całego kraju - powiedziała synoptyk. Jak poinformowała, więcej słońca spodziewane jest jedynie w pasie idącym od Warmii i Mazur przez centrum po województwo opolskie.

Ostrzeżenia w woj. wielkopolskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem, które w nocy z wtorku na środę mogą wystąpić na terenie południowych i zachodnich powiatów Wielkopolski.

 

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kępińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, rawickiego, wolsztyńskiego oraz Kalisza i Leszna.

 

Według synoptyków, we wtorek od godz. 23 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 90 km/h, a miejscami do 100 km/h. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć także opady gradu.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oszacowano na 90 proc. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mają ustąpić w środę do godz. 7 rano

Alert drugiego stopnia w woj. opolskim

Alert drugiego stopnia przekazało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Poinformowało o możliwych burzach z gradem oraz możliwości podtopień na terenie czterech powiatów na południu województwa opolskiego.

 

Według ostatniego komunikatu, ostrzeżenie drugiego stopnia poszerzono na teren całego województwa. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burz należy spodziewać się od godzin późnowieczornych we wtorek do środy rano.

 

 

Lokalnie może spaść nawet 40 mm deszczu, a wiatr może w porywach osiągnąć prędkość 100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 75 procent.

Gradobicie w woj. lubuskim

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane dla sześciu powiatów: gorzowskiego, Gorzowa Wlkp., międzyrzeckiego, słubickiego, sulęcińskiego i świebodzińskiego.

 

Na ich terenie prognozowane są burze z przelotnymi opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h; miejscami może padać grad.

 

Zjawiska mają występować 30 czerwca od godz. 0.00 do godz. 7.00. Prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 90 proc.

 

ZOBACZ: Małopolskie: trąba powietrzna nad Nowym Sączem

 

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla siedmiu powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, Zielonej Góry, żagańskiego i żarskiego.

 

W tej części regionu prognozowanym burzom mają miejscami towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, miejscami grad.

 

Burze mają wstępować od godz. 23 we wtorek (29 czerwca br.) do godz. 7 w środę (30 czerwca br.). Prawdopodobieństwo ich występowania określono na 90 proc.

 

Prognoza pogody

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze, gdzieniegdzie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie 40 mm do 50 mm, tylko na południowym zachodzie i krańcach północnych sumy opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 22 st. C na południowym zachodzie do około 27 st. C w centrum i 31 st. C na południowym wschodzie i krańcach wschodnich.

Środa

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze, gdzieniegdzie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie 40 mm do 50 mm, tylko na południowym zachodzie i krańcach północnych sumy opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 22 st. C na południowym zachodzie do około 27 st. C w centrum i 31 st. C na południowym wschodzie i krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni, od południowego zachodu kraju skręcający na kierunki zachodnie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie możliwe do 100 km/h.

 

ZOBACZ: Wypadek w Elżbietowie. Nie żyje 5 osób, w tym troje dzieci

 

W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, od zachodu kraju stopniowo zanikające. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20 mm, na północnym wschodzie do 30 mm. Temperatura minimalna od 12 st. C na południowym zachodzie do 18 st. C na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, tylko na północnym wschodzie i północy początkowo z kierunków wschodnich. W trakcie burz porywy wiatru do 70 km/h, na północnym wschodzie do 80 km/h.

Czwartek

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju i na północy. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, na południowym wschodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od około 22 st. C na zachodzie do około 27 st. C na wschodzie. Nad samym morzem i w rejonach podgórskich od 17 st. C do 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

 

aml / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie