Ministrowie SZ V4 w Rogalinie przyjęli wspólne stanowisko ws. Bałkanów Zachodnich

Świat
Ministrowie SZ V4 w Rogalinie przyjęli wspólne stanowisko ws. Bałkanów Zachodnich
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Budynek Pałacu w Rogalinie

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu w Rogalinie (Wielkopolskie) wyrazili zdecydowane i jednoznaczne poparcie dla aspiracji europejskich państw Bałkanów Zachodnich, przyjmując wspólne oświadczenie w tej sprawie.

"Podczas dzisiejszego szczytu V4 + Bałkany Zachodnie w Rogalinie ministrowie SZ państw Grupy Wyszehradzkiej wyrazili zdecydowane i jednoznaczne poparcie dla aspiracji europejskich państw Bałkanów Zachodnich" - podało MSZ umieszczając we wpisie flagi: Albanii, Macedonii Północnej, Serbii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Kosowa.

 

ZOBACZ: Ruszyło układanie gazociągu Baltic Pipe. Połączy Polskę i Danię

 

"Państwa Grupy Wyszehradzkiej podtrzymują zaangażowanie i wsparcie dla partnerów z regionu Bałkanów Zachodnich na ich ścieżce reform związanych z procesem integracji europejskiej - zarówno na poziomie relacji dwustronnych, jak i w ramach Grupy, a także na poziomie Unii Europejskiej" - napisali w oświadczeniu szefowie delegacji państw V4, ktorzy spotkali się w Pałacu w Rogalinie (Wielkopolskie).

 

 

"Tempo negocjacji musi odpowiadać postępom w przygotowaniach przedakcesyjnych, w tym również w zakresie fundamentalnych zasad, na których zbudowana jest Unia" - zaznaczyli w tekście "oświadczenia Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej dot. Bałkanów Zachodnich Rogalin, 28 czerwca 2021" uzgodnionym podczas poniedziałkowego spotkania.

Koniec polskiej prezydencji w V4

Do końca czerwca Polska przewodzi Grupie Wyszehradzkiej. Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Bałkanów Zachodnich goszczą w Pałacu w Rogalinie na zaproszenia szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua.

 

Po spotkaniu w gronie szefów delegacji czterech państw V4 w Rogalinie ministrowie przywitali delegacje Bałkanów Zachodnich. Wykonano wspólne zdjęcie przed rogalińską rezydencją, później odbędzie się kolejna sesja bez udziału mediów - sesję plenarna w formacie Grupa Wyszehradzka plus Bałkany Zachodnie – Albania, Macedonia Północna, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Kosowo.

 

ZOBACZ: Johnson&Johnson zapłaci 230 mln dolarów w ramach ugody ze stanem Nowy Jork

 

W spotkaniu mają również wziąć udział minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji oraz Specjalny Przedstawiciel UE ds. dialogu Belgrad-Prisztina i innych kwestii regionalnych.

"Rozszerzenie UE jednym z tematów"

Jak zapowiedziało MSZ, wśród najistotniejszych tematów zaplanowanej dyskusji ministrów znajdą się m. in. zagadnienia związane z polityką rozszerzenia UE, współpraca w kontekście pandemii COVID-19 i odbudowy postpandemicznej, jak też wzmocnienie partnerstwa regionalnego.

 

Po zakończeniu obrad zaplanowano briefing dla mediów w pałacowym parku z udziałem ministra Raua i części jego gości.

 

Format spotkań V4 oraz Bałkany Zachodnie został zainicjowany przez Polskę w 2012 roku. Od tego czasu odbywają się one cyklicznie na zaproszenie jednego z państw V4 sprawującego rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie