Bielsko-Biała. Policja znalazła sprawców dewastacji żydowskiego cmentarza. To dzieci

Polska
Bielsko-Biała. Policja znalazła sprawców dewastacji żydowskiego cmentarza. To dzieci
Facebook/Dariusz Gajny
Jedna ze zniszczonych macew

Trzej chłopcy zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej - ustalili policjanci. Dewastację odkryto w sobotę. W sumie zniszczono 67 nagrobków - część tablic zostało przewróconych, a inne rozbito lub potłuczono.

Jak przekazuje bielska policja, dewastacja cmentarza była najpewniej "typowym wybrykiem chuligańskim" oraz "aktem wandalizmu". Wytypowani sprawcy to dwóch 12-latków oraz ich o rok starszy kolega. Nie byli pijani ani pod wpływem środków odurzających. Sprawa znajdzie finał w sądzie rodzinnym. 

 

- Dokonano szczegółowych oględzin kryminalistycznych. Na miejscu był też przewodnik z psem tropiącym oraz policjanci z dochodzeniówki - relacjonował rzecznik. Prowadzone na cmentarzu czynności osobiście nadzorował komendant bielskiej policji, insp. Krzysztof Herzyk.

 

ZOBACZ: Miasto chce, by mieszkańcy ujawnili wandali. "Wstyd!"

 

Policyjne postępowanie prowadzone jest pod kątem naruszenia art. 262 Kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia miejsca spoczynku zmarłych. Zgodnie z tym artykułem, kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Gmina Żydowska: to cios w historię miasta

 

W sobotę dewastację skomentowała na Facebooku Gmina Wyznaniowa Żydowska, do której należy wpisany na listę zabytków cmentarz. "Dzisiejszy dzień to nie tylko niedopuszczalna profanacja miejsca, ale też cios w historię miasta, oraz wszystkie osoby które angażują się w ratowanie cmentarza" - napisano.

 

 

"Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu ratowanie i pielęgnowanie historii oraz nauki tolerancji, zrozumienia i wielokulturowości! Nie pozwolimy aby najpiękniejsze wartości, które naszym wspólnym przodkom pomagały stworzyć to piękne miasto zostały zatracone!" - oświadczyli przedstawiciele Gminy Żydowskiej.

 

Jedyny cmentarz żydowski, gdzie leżą także muzułmanie

 

Bielski cmentarz żydowski założony został na terenie Aleksandrowic, obecnej dzielnicy miasta, w oparciu o zezwolenie uzyskane w 1849 r. Następnie został powiększony ok. 1880 r. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy.

 

Na kirkucie spoczywa wielu wybitnych mieszkańców miasta, m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, Salomon Pollak, honorowy obywatel miasta, a także Karol Korn, budowniczy wielu spośród najpiękniejszych budynków w mieście.

 

ZOBACZ: Atak na żydowskiego kierowcę. Areszt dla zatrzymanego mężczyzny

 

To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

 

Znajdujący się przy cmentarzu zabytkowy dom przedpogrzebowy zdobią polichromie, będące perłą architektoniczną. W ostatnich latach dom wielokrotnie wykorzystywany był jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Odbywają się w nim spektakle, m.in. mickiewiczowskich "Dziadów", wystawianych 31 października. Cmentarz jest także udostępniany zwiedzającym.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie