Białystok. Blisko 500 zarzutów. Akt oskarżenia ws. diagnostów pojazdów

Polska
Białystok. Blisko 500 zarzutów. Akt oskarżenia ws. diagnostów pojazdów
pixabay/zdj.ilustracyjne
Trzem diagnostom ze stacji kontroli pojazdów w Niewodnicy Koryckiej prokuratura zarzuciła 482 przestępstwa dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentacji.

Blisko pięćset przestępstw obejmuje akt oskarżenia dotyczący trzech diagnostów z podbiałostockiej stacji kontroli pojazdów, którym prokuratura zarzuca poświadczanie nieprawdy w dokumentach i przyjmowanie łapówek. Oskarżeni mieli poświadczać, że przeprowadzili, choć tego nie robili, badanie techniczne i że dało ono wynik pozytywny.

Objęty postępowaniem proceder miał miejsce w latach 2013-2014; w śledztwie przesłuchano ponad siedmiuset świadków i zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację - poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

 

ZOBACZ: Wypadek w USA. Zginęło dziewięcioro dzieci i jedna osoba dorosła

 

Sprawą zajmie się miejscowy sąd rejonowy.

 

Trzem diagnostom ze stacji kontroli pojazdów w Niewodnicy Koryckiej prokuratura zarzuciła 482 przestępstwa dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentacji co do faktu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów i ich pozytywnego wyniku, a nadto przyjmowania w związku z tym korzyści majątkowych.

Zapisy nagrań

Według śledczych, którzy analizowali m.in. zapisy nagrań ze stacji w połączeniu z dokumentacją związaną z kontrolami technicznymi pojazdów, auta albo w ogóle nie wjeżdżały na stanowiska diagnostyczne, albo fizycznie były, ale takich badań nie przeprowadzano przed przedłużeniem ważności badań, albo jakieś czynności były prowadzone, ale nie takie, które można uznać za badania techniczne.

 

ZOBACZ: Wypadek na S3. Dziewięć osób rannych. Na miejscu śmigłowiec LPR

 

Prokuratura nie podaje, czy przy korzyściach majątkowych chodziło o pieniądze (i w jakich kwotach), czy jakąś inną formę "wdzięczności".

 

Podejrzani nie przyznają się; jeden z nich ma zarzuty dotyczące 374 takich przestępstw, drugi 105, trzeci - 3. Wobec dwóch pierwszych w śledztwie stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, wobec trzeciego środków takich nie stosowano.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie