Śmiertelny wypadek na Rysach. Turysta spadł 400 metrów

Polska
Śmiertelny wypadek na Rysach. Turysta spadł 400 metrów
TOPR/Tot. G.Bargiel
Śmierć w Tatrach. Turysta zginął na Rysach

Na najwyższym szczycie w Polsce - Rysach doszło we wtorek do śmiertelnego wypadku. Turysta w najprawdopodobniej pośliznął się na płacie śniegu i spadł ok. 400 metrów - poinformował dyżurny ratownik TOPR. Dodał, że mężczyzna miał około 40 lat.

- Wygląda na to, że turysta nie miał sprzętu zimowego, typu raki, czekan, prawdopodobnie miał "raczki turystyczne". Świadkowie twierdzą, ze nie miał też kasku. Nie znaleźliśmy go przy nim - dodał ratownik.

 

Ciało zostało śmigłowcem przetransportowane do Zakopanego.

 

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w okolicy szczytu. Ciało zostało odnalezione w okolicach tzw. Buli pod Rysami.

 

Wideo: TOPR o śmiertelnym wypadku na Rysach 

 

 

 

Na najbliższy tydzień w Tatrach jest przewidywana słoneczna pogoda. Z każdym dniem ma być cieplej. Niewykluczone są również niewielkie opady deszczu.

 

ZOBACZ: Turysta, któremu udzielono pomocy, nie oddał pożyczonych rzeczy. Policja szuka kontaktu

 

TOPR ostrzega, że w żlebach i kotlinach zalega jeszcze sporo śniegu. Tam, by bezpiecznie wędrować, należy mieć założone raki i czekan w ręce. Każde poślizgnięcie grozi upadkiem i obrażeniami, o czym świadczą wypadki z ubiegłego tygodnia.

 

Jeszcze na początku czerwca w Tatrach zdarzyła się mała lawina śnieżna, która zeszła ze zboczy Koziego Wierchu, porywając dwóch mężczyzn. Poszkodowani nie zostali przysypani przez zwały śniegu, ale doznali obrażeń nóg oraz głowy.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że na szlakach - po opadach deszczu - jest mokro i miejscami ślisko. Występują błoto oraz kałuże.

 

"W wyższych partiach Tatr (po północnej stronie) w wielu miejscach na szlakach zalega śnieg, który jest z reguły mokry, ciężki i przepadający. W miejscach zacienionych i żlebach śnieg jest twardy. Od wysokości ok. 2000 m n.p.m. występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na szlaku turystycznym pomiędzy Psią Trawką a Halą Gąsienicową oraz pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą występują utrudnienia związane z remontem nawierzchni tych szlaków" - głosi treść komunikatu.

 

ml//PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie